Witam przyszłe zwłoki...

dodane 01.09.2015 14:47

KAI |

„Podczas międzynarodowej konferencji rozpocząłem swój wykład od słów: «witam przyszłe zwłoki». Usłyszałem potem, że takiego szoku jeszcze ci naukowcy nie przeżyli i jak można się witać w taki sposób” – wspomina ks. prof. Piotr Morciniec z Uniwersytetu Opolskiego.

Witam przyszłe zwłoki...   ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Członek Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych zwraca uwagę, że choć media epatują śmiercią, to jest ona coraz bardziej tematem tabu. Wystawy zwłok budzą ogromne zainteresowanie, a jednocześnie w krematoriach zalegają urny z prochami, których nikt nie chce odebrać i godnie pochować.

Hanna Honisz: W jaki sposób traktuje się zmarłych w różnych kulturach?

Ks. prof. Piotr Morciniec: Możemy wskazać różne ekstrema. W Tybecie, w ramach pogrzebu, wystawia się ciało zmarłego na płaskowyżu i ptaki obierają je do ostatniego kawałka mięsa, a kości grzebie się lub chowa w pojemnikach. To jedna skrajność. Druga, to formy balsamowania lub mumifikowania zwłok.
Z kolei w Indiach lub w Pakistanie po ciele nie zostaje żaden ślad. Wody Gangesu zabierają nawet prochy. W Europie najbardziej powszechne sposoby traktowania zwłok to: kremacja z jakąś formą pochówku lub pogrzeb w ziemi. Zmarłych grzebie się w na cmentarzach. Są też rytuały połączenia się z naturą życia, ze wszechświatem, etc.

Mumifikacja jest praktykowana także współcześnie?

Owszem, na Dalekim Wschodzie, ale nie tylko. Nawet w cywilizacji zachodnioeuropejskiej i amerykańskiej mamy takie praktyki. Ludzie, zwłaszcza zamożni, dają się zmumifikować, aby podnieść swój prestiż. Wiele wątpliwości, z punktu widzenia bioetyki, budzi również kriokonserwacja ciała, czyli zamrożenie głowy, w oczekiwaniu najprawdopodobniej na rozwój medycyny. Nie nazywam takiego ciała zwłokami, skoro mózg jakoś tam ciągle funkcjonuje. Kontrowersyjna jest także plastynacja, której efekty można zobaczyć na tzw. wystawach
zwłok. To są współczesne mutacje praktyk znanych ze starożytnego Egiptu.

Dlaczego Kościół zaleca tradycyjny pochówek, a nie kremację zwłok?

Chrześcijanie przejęli praktykę grzebania zmarłych od Żydów, jako zalecaną w Starym Testamencie. W judaizmie kremacja była zbezczeszczeniem ciała i karą dla zmarłego. W starożytności pogańskiej dominowały raczej kultury kremacyjne, poza wspomnianymi formami mumifikacji w Egipcie. Założyciel naszej religii, Jezus Chrystus, był pochowany w grobie wykutym w skale.

Chrześcijaństwo odcinało się od spopielania zwłok, ale długo nie nakładało za to kar. Dopiero pod koniec XIII wieku papież Bonifacy VIII na osoby, które poddały się kremacji, nałożył karę ekskomuniki. Jest także istotna przesłanka teologiczna, którą obrazuje cytat: „Jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie tylko samo, ale jeżeli obumrze, przynosi plon obfity” (J 12, 24). Wiara w zmartwychwstanie i rychłe powtórne przyjście Jezusa na ziemię, były motywami pochówku w ziemi. Cmentarze nie są miejscami stałego pobytu zmarłych, ale oczekiwania na zmartwychwstanie.

W jakich przypadkach Kościół dopuszcza kremację?

Rozróżniłbym pochówek w warunkach normalnych i nadzwyczajnych. Mówiąc żargonem militarnym: „pogrzeb w czasach P i w czasach W”. Tam, gdzie mamy zgony masowe – epidemie, wojny, masakry, lub wyraźne wskazania indywidualne, ciała wykorzystywane w anatomii, tam zrozumiałe jest poddanie zwłok kremacji.
Kościół zaleca, a nie nakazuje, tradycyjny pochówek dopiero od lat 60. XX wieku. To papież Paweł VI zniósł generalny zakaz kremacji, wiążący się z karami kościelnymi. Argumentował swoją decyzję zmianą warunków światopoglądowych i motywów spopielania zwłok.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | » | »»

TAGI| KREMACJA, KS. PIOTR MORCINIEC, KS. PROF. PIOTR MORCINIEC, PLASTYNACJA, ZWŁOKI

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Przeczytaj komentarze | 5 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 Krzysiek 03.09.2015 13:17
Niezalogowany użytkownik >>W Pradze około 90 proc. prochów nie jest odbieranych, w Kopenhadze – 70-80 proc.<<

Archeolodzy za kryterium rozróżniające zwierzę od człowieka uznają STOSUNEK do zmarłego członka plemienia.

Gdzie był pochówek, tam uznają, że był to człowiek.

Rewolucjoniści francuscy (Ci od Liberté, égalité, fraternité - Wolność, równość, braterstwo) zapoczątkowali przeróbkę ludzkich zwłok na mydło - no i się zaczęło.

Plusów: 0 Tomek 02.09.2015 16:11
Niezalogowany użytkownik Można zadać pytanie, jaki jest cel wystawiania ciał świętych na pokaz. Jeśli ten cel jest zbieżny z celem życia świętych, to można domniemywać, że by sobie tego życzyli.
Plusów: 1 Utu 02.09.2015 14:50
Niezalogowany użytkownik Dzięki za link. Nie napiszę co mnie trafia, jak widzę, że takie niesamowite odkrycia są w Polsce tak poniewierane i zaniedbywane. W cywilizowanych krajach byłyby podstawą stworzenia osobnego muzeum, a u nas nie ma komu zgromadzić znaleziska w jednym miejscu i wyeksponować. Podobnie jest np. z Jaskinią Obłazową. Mało kto o tym wie, mało kto słyszał, prawie nikt nie widział. Żadnych ciekawych opracowań ( w tym audiowizualnych) mimo tak spektakularnych odkryć. Lepiej zmarnować 100 mln złotych na referendum, o którym z góry wiadomo, że nie ma żadnego sensu.
Plusów: 1 Atimeres 02.09.2015 10:41
Tu jest link do informacji o grobie janisławickim z około 5000 lat przed Chr. Liczne zdjęcia i rekonstrukcja pochówku.
http://www.czlowiekzjanislawic.pl/historia-pewnego-odkrycia.php

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl