107,6 FM

Czy to cud potwierdzający świętość Matki Teresy?

Watykańska komisja odwiedziła Santos w Brazylii. Będzie kanonizacja za rok?

Jak podaje katolicka agencja CNA (Catholic News Agency) w Watykanie trwają badania nad niewytłumaczalnym medycznie uzdrowieniem brazylijskiego mężczyzny, który cierpiał na ropień mózgu. To może być cud, który doprowadzi do kanonizacji Matki Teresy z Kalkuty. Jak spekulowały już włoskie media: "Vatican Insider" i "Corriere della Sera" do kanonizacji błogosławionej Matki Teresy miałoby dojść jeszcze w rozpoczynającym się 8 grudnia jubileuszowym Roku Miłosierdzia. Pracujący w Kongregacji ds. Świętych ks. Caetano Rizzi potwierdził agencji CNA, że właśnie w tym roku papież chciałby kanonizować i beatyfikować kobietę i mężczyznę, którzy byli niezwykłymi świadkami Bożego Miłosierdzia.

Możliwy cud za wstawiennictwem bł. Matki Teresy miał się wydarzyć w 2008 roku. Ojciec Elmiran Ferreira, który posługiwał rodzinie chorego, opowiadał o tamtych wydarzeniach lokalnej gazecie. Mówił, że widział cierpienie całej rodziny spotęgowane dodatkowo tym, że chory właśnie rozpoczynał nowe życie. Niedawno się ożenił, gdy lekarze odkryli w jego mózgu osiem ropni. Choroba przekreśliła wiele z jego marzeń. Ksiądz ufał jednak wstawiennictwu Matki Teresy i sprawował w intencji mężczyzny Msze święte. Przekazał rodzinie także modlitwę za wstawiennictwem błogosławionej. Kiedy lekarze stwierdzili całkowite wyleczenie Brazylijczyka i nie potrafili go wyjaśnić, ksiądz już wiedział, że to musiała być pomoc Matki Teresy.

Watykańscy eksperci, którzy badają sprawę, odwiedzili w lipcu Santos, z którego pochodzi uzdrowiony mężczyzna. Wśród nich byli m.in. postulator procesu, ks. Brian Kolodiejchuk i ks. Caetano Rizzi. Ten ostatni przyznał, że z błogosławioną Matką Teresą spotkał się w 1980 roku. Dla mnie już wtedy była "żyjącą świętą" - powiedział agencji CNA.

Jeszcze w maju ks. Federico Lombardi, watykański rzecznik informował, że komisja bada sprawę. Obecnie oficjalnie niczego jeszcze nie potwierdzono. Wiadomo jednak, że na 4 września 2016 roku w kalendarzu Jubileuszu Miłosierdzia przewidziano "Jubileusz pracowników i ochotników Miłosierdzia". 4 września to z kolei wigilia wspomnienia bł. Matki Teresy i rocznicy jej śmierci (5 września 1997).

Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną 19 października 2003 roku. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama