Synod i nadzieje

dodane 03.10.2015 09:33

KAI |

W przeddzień rozpoczęcia synodu prefekt Kongregacji Nauki Wiary powiedział, że ma nadzieję, iż Synod jaśniej wypowie się na temat sakramentalności i świętości małżeństwa.

Synod i nadzieje   OSSERVATORE ROMANO / PAP/EPA. Audiencja dla nowożeńców w Watykanie

Kard. Gerhard Müller ostrzega przed mediami, które narzucają opinii publicznej ideologię gender. Zdaniem prefekta Kongregacji Nauki Wiary można dziś wręcz mówić o medialnym totalitaryzmie. Względem opinii publicznej media zachowują się one niczym „duce” – czyli dyktator. Narzucana przez nie ideologia prowadzi do kompletnego rozkładu człowieka, ma zgubne konsekwencje dla dzieci, młodzieży i małżeństw.

W tym kontekście Kościół musi bronić godności człowieka, mającej swe oparcie w Bogu Stwórcy, który daje nam swoją łaskę i wszystko, co niezbędne, aby osiągnąć szczęście naturalne, a także nadprzyrodzone, w postaci życia wiecznego – dodał kard. Müller. Jego zdaniem szczególnie ważne w tym względzie będą rozpoczynające się w niedzielę obrady Synodu Biskupów rodzinie.

„Ojciec Święty zawsze podkreślał znaczenie rodziny i małżeństwa, które są podstawową komórką społeczeństwa i Kościoła – przypomniał niemiecki purpurat. – Mam nadzieję, że Synod jaśniej wypowie się na temat sakramentalności i świętości małżeństwa. Małżeństwo to nie tylko jakiś ludzki ideał, ale Boży dar. Niektórzy twierdzą, że oblubieńcza relacja między Chrystusem a Kościołem to tylko pewna metafora. Ale zgodnie z nauczaniem Kościoła jest to istotny element sakramentu. Nie można uprawiać teologii, która nie jest katolicka, nie uwzględniając wszystkich dogmatów Kościoła o sakramencie małżeństwa. Nie można relatywizować małżeństwa sakramentalnego. Mam nadzieję, że dyskusje na Synodzie nie będą powierzchowne, lecz oparte na głębokiej znajomości nauczania Jezusa, Starego i Nowego Testamentu, a także autentycznej interpretacji Objawienia przez Magisterium. Są to podstawowe warunki synodalnej debaty, jeśli ma ona przynieść owoce. A ten Synod jest bardzo ważny dla przyszłości nie tylko rodziny, ale i Kościoła” – powiedział prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Kard. Gerhard Müller został dziś przyjęty na audiencji przez Papieża. Wczoraj natomiast uczestniczył w prezentacji książki Marcella Perry, filozofa-agnostyka, byłego przewodniczącego włoskiego senatu. Przed kilkunastu laty napisał on wraz z kard. Josephem Ratzingerem książkę o korzeniach Europy. Nowa książka prof. Perry dotyczy relacji między chrześcijaństwem a prawami człowieka.

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 6 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 7 Paweł 03.10.2015 16:04
Niezalogowany użytkownik Tak jak sól kuchenna jest związkiem sodu i chloru, tak małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny. Błagam, niech nikt mi nie wmawia, że cząsteczka zawierająca dwa atomy chloru jest solą kuchenną, bo w rzeczywistości jest z tego tylko smród i zagrożenie dla życia.
Plusów: 0 Anonim (konto usunięte) 03.10.2015 14:26
Niezalogowany użytkownik dzięKoWANIE BOGU JEST Zawsze chwalebne, aale nie zawqsze zaTO, CO TY UWAżASZ, ale co Pan Bóg..
Plusów: 2 Sluga 03.10.2015 12:37
Niezalogowany użytkownik Czy Kardynal Muller nie jest przypadkiem szefem ks. Krzysztofa Charamsy – urzędnika watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary? Czy wypowiedzi Kardynała są wiarygodne w świetle bałaganu moralnego, którego nie ogarnia we "własnej firmie"?
Plusów: 7 Moria 03.10.2015 11:30
Przy tej okazji pragnę wyrazić moje uznanie tym wszystkim, którzy włączają się w dzieło budowania "kultury życia" i w poczuciu wielkiej odpowiedzialności przed Bogiem, własnym sumieniem i narodem bronią ludzkiego życia, bronią godności małżeństwa i rodziny. Im wszystkim i wam tu obecnym mówię: nie traćcie otuchy. To jest wielkie posłannictwo, wielka misja, jaką Opatrzność wam powierzyła. Dziękuję wam z całego serca za tę postawę i za to, co czynicie. Niech nagrodą będzie dla was sam Chrystus. On powiedział do apostołów: "Już was nie nazywam sługami, (...) ale nazwałem was przyjaciółmi, bo czynicie to, co wam przykazałem" (por. J 15, 15).

św. Jan Paweł II, 16 X 2000 — Audiencja papieska dla Polaków w 22. rocznicę wyboru Jana Pawła II (fragment)

wszystkie komentarze >