107,6 FM

Niewidomi na rakietach

Niepełnosprawność nie jest dzisiaj przeszkodą w zdobywaniu szczytów. A co jest?

Do Szklarskiej Poręby zjechali szefowie polskich parków narodowych, by rozmawiać o udostępnianiu najpiękniejszych obszarów naszej ojczyzny osobom z różnymi stopniami niepełnosprawności - ruchowej i intelektualnej. - Pamiętam, że gdy 10 lat temu zaczynałam pracę w Parku Narodowym Gór Stołowych i gdy zaczynaliśmy jakąś inwestycję, to siedzieliśmy i zastanawialiśmy się, czy budować specjalny podjazd, windę czy jakieś inne udogodnienie dla osób niepełnosprawnych. Dzisiaj widzę, że takich rozmów już nie ma. Przystosowywanie szlaków i obiektów dla takich osób jest już dzisiaj normą - mówi Dorota Mokrzycka.

W Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Szklarskiej Porębie odbyła się konferencja: „Edukacja ekologiczna osób niepełnosprawnych w polskich parkach narodowych - nowe metody i najlepsze praktyki edukacyjne na obszarach cennych przyrodniczo”.

Niewidomi na rakietach   Dzieci podczas zajęć edukacyjnych KPN KPN Dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego Andrzej Raj wskazał, że w parku od lat 90. ubiegłego wieku dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo jest wodospad Szklarki, a specjalny szlak dla niepełnosprawnych został wytyczony od Kopy na Równię pod Śnieżką. - Wszystkie górskie szlaki chyba jednak nigdy nie będą dostępne dla niepełnosprawnych - uważa A. Raj. - Nawet przecież nie wszyscy ludzie uważający się za sprawnych są w stanie je pokonać. Każdy ma swój Everest, swoje maksimum możliwości - dodał dyrektor.

Na co dzień Karkonoski Park Narodowy proponuje osobom niepełnosprawnym wiele ciekawych propozycji poznania przyrody. Ot, chociażby w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej osoby niedowidzące mogą zapoznać się z Karkonoszami, m.in. poprzez ekspozycję Wirtualne Karkonosze”, którą tworzą wielkoformatowe panoramy, czy dotykową makietę pasma górskiego. W interaktywny sposób przedstawiają one m.in. kotły polodowcowe, torfowiska, faunę i florę, lasy, zjawiska przyrodnicze oraz wielostronny wpływ człowieka na góry.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama