107,6 FM

Będzie płatny YouTube, ale na razie nie w Polsce

9,99 dolara miesięcznie będzie kosztować płatny dostęp do serwisu YouTube: w płatnym kanale nie będzie reklam, a subskrybenci otrzymają dostęp do unikalnych materiałów wideo i dodatkowych funkcji. Informację o tym przekazał koncern Google, właściciel serwisu.

Płatna wersja YouTube ma być pozbawiona reklam; jej użytkownicy zyskają dostęp do wszystkich treści z tradycyjnej wersji serwisu oraz m.in. do miniseriali, wyprodukowanych na zlecenie YouTube. Dodatkowo subskrybenci będą mieli możliwość zapisywania filmów z serwisu w pamięci urządzenia i ich odtwarzania w trybie offline.

Płatny serwis ma nosić nazwę YouTube Red - co już wzbudziło złośliwe komentarze internatów, bo kojarzy się ona ze znanym serwisem z filmami porno.

Mieszkańcy USA będą mogli korzystać z płatnej wersji YouTube już od 28 października br. Na razie ma informacji, kiedy płatny serwis pojawi się w Polsce.

Maciej Sojka, Head of YouTube Partnerships CEE, odpowiadający za współpracę z twórcami YouTube w Polsce i w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, na początku września br. tak tłumaczył PAP przyczynę wprowadzenia opłat: "Chcielibyśmy, żeby użytkownicy mieli do YouTube dostęp w taki sposób, w jaki mają ochotę. Jeśli ktoś chce korzystać z serwisu i akceptuje reklamy, to ta opcja zawsze będzie dla niego dostępna. Jeśli jednak ktoś nie chce oglądać reklam i jest gotowy za to płacić, to też powinna być taka możliwość".

Pytany, kiedy płatny dostęp do serwisu będzie dotyczył Polaków powiedział, że "na tym etapie nie ma żadnych planów dotyczących Polski". "Jedyne, co się stało, to (fakt), że partnerzy YouTube otrzymali nową wersję kontraktów, która umożliwia wprowadzenie czegoś takiego jak płatny dostęp, ale nie mamy jeszcze żadnych konkretnych informacji, w jaki sposób to będzie funkcjonowało i listy krajów, w których taka usługa zostanie uruchomiona" - powiedział.

Domena YouTube.com została zarejestrowana 14 lutego 2005 r. Serwis umożliwia bezpłatne umieszczanie i odtwarzanie filmów. Korzysta z niego ponad miliard użytkowników. Co minutę do serwisu trafia 300 godzin filmów. YouTube został założony przez Chada Hurley'a, Steve'a Chena i Jaweda Karima, byłych pracowników firmy PayPal.

Za pierwszy film umieszczony w serwisie uważa się nagranie "Me at The Zoo"(film nadal jest dostępny w serwisie), który pojawił się w sobotę wieczorem 23 kwietnia 2005 r. Jest to nagranie, na którym Jawed Karim - współzałożyciel serwisu - opowiada o słoniach z zoo w San Diego.

W październiku 2006 r. YouTube został przejęty przez Google za 1,65 miliarda dolarów. Umowa zakupu pomiędzy Google i YouTube została zawarta po tym, jak YouTube przedstawił ugody z trzema firmami medialnymi, unikając tym samym prawnych konsekwencji naruszania praw autorskich. W czerwcu 2007 r. uruchomiona została polska wersja serwisu.

Ze statystyk udostępnionych na stronie youtube.com wynika, że z serwisu korzysta ponad miliard użytkowników. Liczba godzin spędzonych miesięcznie przez użytkowników na oglądaniu filmów w serwisie rośnie z każdym rokiem o 50 proc. Obecnie YouTube jest dostępny w ponad 70 krajach i 61 językach.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama