Burza w Sejmie: Wybrano 5 nowych sędziów TK

dodane 02.12.2015 19:33

wt /PAP

Opozycja z PO i Nowoczesnej próbowała blokować prace Sejmu.

Burza w Sejmie: Wybrano 5 nowych sędziów TK   PAP/Jacek Turczyk Sejm - głosowanie nad kandydatami na sędziów TK

Po trzech godzinach bardzo burzliwej dyskusji wszyscy kandydaci zgłoszeni przez PiS zostali wybrani przez Sejm na sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Są to: Julia Przyłębska, Mariusz Muszyński, Henryk Cioch, Piotr Pszczółkowski i Lech Morawski.

W trakcie obrad posłowie opozycji z PO i Nowoczesnej skandowali: "konstytucja, konstytucja", "precz z komuną". Posłanka PO Henryka Krzywonos-Strycharska trzymając egzemplarz konstytucji krzyczała, że "jest jej wstyd za taki Sejm". "Kiedyś za taką konstytucję byście życie oddali" - wołała w stronę posłów PiS.

Kolejni posłowie wchodząc na mównicę pod pretekstem wniosków formalnych przedstawiali swoje stanowiska w wypowiedziach nie spełniających kryteriów wniosku formalnego.

Poseł niezrzeszony Janusz Sanocki przypomniał, że to posłowie PO zerwali dyskusję w sprawie TK podczas posiedzenia jednej z sejmowych komisji.

Przed Sejmem zebrała się grupka kilkudziesięciu zwolenników i przeciwników Trybunału Konstytucyjnego w obecnej formie i składzie personalnym.

 

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 23 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 velario 05.12.2015 21:40
W pkt. 2 wykasował mi się fragment. Oczywiście, nie zgadzam się z posłem Budką co braku skutków prawnych wyroku TK z 3.XII.2015 r. odnośnie wyboru 2 sędziów TK przez Sejm poprzedniej kadencji na podstawie niekonstytucyjnych przepisów.
Plusów: 0 velario 05.12.2015 21:37
@RaBi:
1. Nie przyznałem Ci racji.
W swoim poprzednim poście napisałeś: "Otuż nie prawdą jest, że Sejm poprzedniej kadencji na mocy ustawy wybrał 5 sędziów TK" (zachowuję oryginalną pisownię). Ja tymczasem twierdziłem, twierdzę i dopóki Konstytucja się nie zmieni nadal będę twierdził, iż wyboru tego dokonał na mocy ustawy.
2. Nie zgadzam się posłem Budką co do braku skutków prawnych wyboru 2 sędziów TK przez Sejm poprzedniej kadencji na podstawie niekonstytucyjnych przepisów. Osoby te w świetle treści czwartkowego wyroku TK nie są sędziami. Takie samo stanowisko zajmuje np. konstytucjonalista dr Ryszard Barlicki z UWr. Szerzej na ten temat: http://www.deon.pl/wiadomosci/polska/art,25965,trwa-klincz-zwiazany-z-liczba-i-statusem-sedziow-tk.html
3. Wyrok TK nie jest prawem i zasada niedziałania wstecz go nie obowiązuje.
4. Proszę o wskazanie, na czym polegało "bezprawie poprzedników" popełnione przy wyborze 3 sędziów TK w miejsce tych, których kadencja kończyła się w listopadzie b.r.
Plusów: 0 RaBi 04.12.2015 10:51
Drogi @velario

Miłomi, że przyznajesz mi rację, choć czynisz to bardzo zawiły sposób :)

Sędziów TK powołuje Sejm w drodze Uchwały.

To jest prawda i tylko tyle chciałem wtrąćić do Twoich wcześniejszych uwag jakoby PiS uchwałami anulował ustawęz dn.25 czerwca 2015

Lecz w swoim wpisie mieszasz ludziom w głowach.

Uchwały jak i rozporzącdzenia muszą mieć podstawę prawdną. I tu zgoda też tak mówię. Lecz Orzeczenie TK wsprawie niekonstytucyjności podstawy prawnej (a z tym mamy do czynienia) z automatu nie cofa uchwał czy rozporządzeń lub też nie powoduje ich zmian czy ich nie anuluje!
I tu jest własnie ta perfidia działań Sejmu poprzedniej kadencji.

Gdyby zaskarżona ustawa nie miała aktów wykonawczych (w tym konkretnym przypadku uchwał powołujących sędziów TK) - czyli jak to ładnie ujął poseł PO Budka - przepis nie został "skonsumowany", to mielibyśmy jasną sytuację - nie można wybrać 2 sędzió TK przed rozpoczęciem kadencji nowego Sejmu.

Lecz jeżeli "skonsumowało" się niekonstytucyjny przepis, mówi się trudno, prawo nie może działać wstecz i żyje się dalej. Jedynie pozostaje nauczka dla przyszłych posłów aby nie robili takich rzeczy. Tyle z tego wyroku TK pozostałoby, gdyby PiS nie konwalidował uchwał podjętych za poprzedników.

Nie ma dobrego wyjścia z tej sytuacji. Jest luka prawna i PO szkrzętnie to chiało wykorzystać. Bo (powtórzęsłowa posła Budki) przepis został "skonsumowany" uchwałami z 8 października i koniec kropka.

Taka jest rzeczywistość prawna. TK nie ma mocy cofania uchwał czy ich anulowania. Jedynie ma prawo stwierdzić niekonstytucyjność podstawy prawnej uchwały. Smaczku dodaje fakt, że artykuł który był podstawą uchwał i który zakwestionował TK miał charakter artykułu przejściowego/technicznego - za argumentacją posła PO Budki - więc można go było użyć tylko raz i w danym momencie.

Nowelizacja ustawy z 25 czerwca 2015 roku przyjęta drogą ustawy (a nie uchwały) zmieniała brzmienie art. 137 tak aby dać PiS krótszy termin zgłaszania kandydatów.
Zrobiono baaardzo nieudolny wytrych ale rozumiem, że czasem pożar trzeba gasić pożarem.

Nieelagenckie, łamiące standardy - owszem
lecz jeżeli nie chcemy dać przyzwolenia na bezprawie popełnione przez poprzedników - trzeba działać.

Trzymał kozak tatarzyna, a tatarzyn za łeb trzyma

Pozdrawiam
RaBi
Plusów: 2 velario 04.12.2015 08:39
@RaBi:
1. Sejm wybiera sędziów TK w formie uchwały, ale ta uchwała, jak każdy akt władzy publicznej, musi mieć oparcie w ustawie. Wynika to z zasady praworządności (art. 7 Konstytucji). To Ty się więc mylisz, mieszając pojęcia formy aktu władczego i podstawy tego aktu.
2. Sejm nie mógł unieważnić czy konwalidować uchwały o wyborze sędziów TK, ponieważ żaden przepis prawa takiego uprawnienia mu nie daje.
3. Gdyby przyjąć Twój punkt widzenia, to działanie większości sejmowej okazałoby się nielogiczne. Skoro bowiem "unieważniono" wybór 5 sędziów dokonany w poprzedniej kadencji, to niezrozumiała staje się nowelizacja ustawy o TK, uchwalona 19 listopada 2015 r., która przewiduje ponowny wybór sędziów TK w miejsce tych, których kadencja upływa w 2015 r. Sejm wybrał nowych sędziów nie czekając nawet, aż ta nowelizacja wejdzie w życie.

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl