107,6 FM

Rosja przełamie amerykańską tarczę przeciwrakietową?

Rosyjskie pociski będą w stanie przełamać budowaną przez USA tarczę antyrakietową - uważa cytowany w środę przez agencję RIA Nowosti szef rosyjskich strategicznych wojsk rakietowych gen. Siergiej Karakajew.

Rozwijany obecnie system obrony przeciwrakietowej USA według ocen specjalistów nie ma możliwości przeciwstawienia się zmasowanemu zastosowaniu rosyjskich strategicznych wojsk rakietowych - poinformował Karakajew na konferencji prasowej.

Generał Karakajew zaznaczył, że oceny specjalistów pokazują, że na obecnym etapie amerykański system obrony przeciwrakietowej ze swymi możliwościami wykrywania i zwalczania celów nie jest w stanie przeciwstawić się rosyjskim strategicznym wojskom rakietowym. Ale jednocześnie, jak zaznaczają rosyjskie portale, generał Karakajew przyznał, że amerykańska tarcza antyrakietowa "ze względu na rozmach i wojskowo-strategiczne następstwa przewyższa wszelkie poprzednie projekty".

Moskwa uważa ten projekt za zagrożenie dla swego bezpieczeństwa. Waszyngton i Sojusz Północnoatlantycki zapewniają, że tarcza nie jest wymierzona w Rosję, lecz ma na celu obronę przed ewentualnym atakiem ze strony dyktatur położonych na Bliskim Wschodzie.

Prezydent Rosji Władimir Putin oznajmił niedawno, że jego kraj nie da się wciągnąć w nowy "wyścig zbrojeń". Jednocześnie ogłosił, że Rosja pracuje nad systemem rakietowym zdolnym do spenetrowania tarczy antyrakietowej budowanej przez USA.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama