Iran: Prezydent potępił atak na ambasadę

dodane 03.01.2016 15:02

PAP |

Prezydent Hasan Rowhani obiecał w niedzielę ukarać demonstrantów, którzy w sobotę, protestując przeciw egzekucji duchownego szyickiego Nimra al-Nimra, zaatakowali ambasadę Arabii Saudyjskiej. Potępił jednocześnie wykonanie wyroku na al-Nimrze.

Iran: Prezydent potępił atak na ambasadę   MOHAMMAD REZA /PAP/EPA Demonstranci wdarli się do ambasady saudyjskiej i podpalili niektóre pomieszczenia

Rowhani, który poinformował o tym na Twitterze, zapewnił o gwarancji bezpieczeństwa dla pracowników zagranicznych placówek dyplomatycznych. Potępił "ekstremistów" za ataki na ambasadę i konsulat Arabii Saudyjskiej.

Prezydent nazwał też zabicie al-Nimra pogwałceniem "praw człowieka i wartości islamu" i oskarżył Rijad od uprawianie polityki dyskryminacji religijnej, która "w ostatnich latach zdestabilizowała region".

Demonstranci wdarli się do ambasady Arabii Saudyjskiej w Teheranie w sobotę wieczorem i obrzucili budynek placówki koktajlami Mołotowa, a następnie wtargnęli do środka, wywołując pożary w pomieszczeniach; zostali później usunięci z ambasady przez policję.

Ogień wywołany przez protestujących zniszczył wnętrze ambasady, a interweniująca policja zatrzymała część demonstrantów. Manifestanci zaatakowali także konsulat saudyjski w Maszhad w południowo-zachodnim Iranie.

W sobotę w Arabii Saudyjskiej stracono 47 osób skazanych za terroryzm, w tym al-Nimra. Przeciw egzekucji protestowały tego dnia tłumy szyitów na wschodzie kraju; do demonstracji doszło też w Bahrajnie, Iranie i Indiach. W Iranie, rywalizującym o wpływy w regionie z władzami w Rijadzie, państwowe media w sobotę transmitowały wypowiedzi duchownych i urzędników, którzy wychwalali al-Nimra i przepowiadali rychły upadek saudyjskiej rodziny królewskiej.

Saudyjskie władze oskarżały 56-letniego al-Nimra, zdeklarowanego krytyka rządzącej w Arabii Saudyjskiej dynastii Saudów, o podżeganie do przemocy przeciw policji. Zwolennicy duchownego twierdzą jednak, że był on pokojowym opozycjonistą, który domagał się większych praw dla zamieszkującej królestwo mniejszości szyickiej.

 

arch.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| AMBASADA, DEMONSTRACJA, DYPLOMACJA, IRAN, PAP, PREZYDENT

Przeczytaj komentarze | 1 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 pragmatyk 03.01.2016 15:18
Niezalogowany użytkownik Dlaczego krytykuje się Arabię Saudyjską? Przecież to demokracja z namaszczenia USA i popierana przez to państwo!

wszystkie komentarze >