107,6 FM

Turcja: Ciała 34 migrantów na egejskim wybrzeżu

Turecka żandarmeria poinformowała we wtorek o znalezieniu ciał 34 migrantów, w tym co najmniej trojga dzieci, w dwóch różnych miejscach na wybrzeżu Morza Egejskiego.

Migranci, których przynależności państwowej do tej pory nie ustalono, zginęli, gdy w czasie próby przeprawy na grecką wyspę Lesbos zatonęła przewożąca ich łódź albo kilka łodzi.

24 ciała odkryto na wybrzeżu w rejonie miasta Ayvalik, a dziesięć kolejnych w regionie Dikili nieco na południe - poinformował przedstawiciel lokalnej żandarmerii. Straż przybrzeżna podała, że trzy łodzie i śmigłowiec poszukują ewentualnych ocalałych.

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) szacuje, że w ubiegłym roku ponad 3770 ludzi, w większości uchodźców uciekających przed konfliktami w Syrii i Iraku, zginęło lub zaginęło podczas przeprawy przez Morze Śródziemne w drodze do Europy.

Tureckie władze zaznaczają, że mimo zimna i złej pogody wielu migrantów w dalszym ciągu decyduje się na tę ryzykowną podróż.

Według IOM w 2015 roku do Unii Europejskiej przedostało się milion migrantów.

Pod koniec listopada 2015 roku Turcja i Unia Europejska zawarły porozumienie przewidujące pomoc w wysokości 3 mld euro w zamian za większe zaangażowanie władz w Ankarze na rzecz ochrony granic i walki z przemytnikami.

Na terytorium Turcji przebywa ok. 2,2 mln syryjskich uchodźców.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama