107,6 FM

Bp Zadarko przeciw referendum ws. uchodźców

- Zamiast referendum w sprawie uchodźców zróbmy konkurs na najlepszy program integracyjny z ludźmi, którzy do Polski przyjeżdżają - apeluje w rozmowie z KAI delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Imigrantów. Bp Krzysztof Zadarko w komentarzu do najnowszych badań CBOS podkreślił, że w sprawie uchodźców wiele jest jeszcze do zrobienia; nie tylko w polityce, ale i w Kościele i całym społeczeństwie.

Jako przyczynę wysokiego odsetka osób deklarujących niechęć do przyjmowania uchodźców biskup Zadarko wskazał chaos pojęć z jakim mamy do czynienia od początku kryzysu imigracyjnego. Zdaniem duchownego problem wynika z tego, że w dyskusji nad polityką migracyjną często głos zabierają ludzie niekompetentni, a ich opinie wyraźniej się przebijają do opinii publicznej, niż rzetelne wypowiedzi. Wynika - to zdaniem rozmówcy KAI - z niewiedzy na czym polega polityka migracyjna kraju i całej Europy.

- Nasza wiedza pochodzi ze zdawkowych przekazów telewizyjnych lub z internetu, a nie od tych, którzy na co dzień zajmują się problemami uchodźców. Warto posłuchać tego, co mają do powiedzenia - apeluje biskup pomocniczy koszalińsko-kołobrzeski. Duchowny wskazuje, że bierność Polaków wynika z operowania nie do końca prawdziwymi danymi i z tego, że nie sięgamy po rzeczywiste przyczyny i rzeczywiste rozmiary tragedii i bólu, z jakimi muszą się zmagać uchodźcy.

- Największym grzechem całej sytuacji jest to, że do jednego worka wrzucono dwa odrębne pojęcia: migranta i uchodźcy - podkreślił duchowny wskazując, że cierpią na tym uchodźcy, którzy przyjeżdżają do Europy, aby wieść lepsze życie, ale dlatego, że ich życie jest zagrożone. - Panująca w Polsce atmosfera nie sprzyja krzywdzie i biedzie, która dotyka uchodźców w ich krajach - dodał hierarcha.

Delegat KEP ds. Imigrantów mówi KAI, że niechęć do uchodźców, zwłaszcza wśród młodych, może wynikać z tego, że nie spotkaliśmy się z ludźmi uciekającymi przed śmiercią i wojną. Zdaniem eksperta wpływ na taką sytuację może mieć też doświadczenie lokalnych społeczności, w których tworzono ośrodki. - Nie bez znaczenia jest brak integracji środowisk uchodźczych z Polakami i fakt, że imigranci traktują pobyt w Polsce czasowo, jako etap w wędrówce na zachód Zachód - wyjaśnia biskup.

- Mamy jeszcze wiele do zrobienia, by pokazać biedę sytuacji, w jakiej znajdują się uchodźcy - mówi bp. Zadarko, podkreślając, że przed tym wyzwaniem stoi nie tylko Kościół, ale i politycy i media. Jednocześnie duchowny zaznacza, że Kościół w sposobie mówieniu o uchodźcach jest jednoznaczny; kieruje się ewangelicznym wezwaniem, by pomóc drugiemu, który jest w potrzebie. Hierarcha podkreśla jednak, że Kościół nie jest jedyną instytucją, która kształtuje opinie ludzi. - Bardzo brakuje opinii wspierających pomoc migrantom wśród pisarzy, intelektualistów, aktorów, czy tzw. celebrytów, którzy mają coś do powiedzenia w każdym temacie, a tym razem tych głosów nie słychać - przypomniał biskup.

Delegat KEP ds. Imigrantów przypomniał też dotychczasowe inicjatywy, jakie podejmowano, aby pomóc uchodźcom, do których zaliczył akcje kościelnej Caritas, czy Polskiej Akcji Humanitarnej, a także inicjatywę Pomoc Kościołowi w Potrzebie. - Dalej powinniśmy pomagać tam, gdzie pomagaliśmy dotychczas, czyli w Syrii i Iraku oraz w obozach w Turcji, Jordanii, Libanie. Tego nie wolno zaprzepaścić, natomiast do odrobienia jest jeszcze lekcja z polityki migracyjnej państwa i samorządów oraz stosunku Kościoła do konkretnych inicjatyw.

Bp Zadarko wyraził wątpliwość, czy propozycja przeprowadzenia w Polsce referendum w sprawie uchodźców jest zgodne z konstytucja, która z założenia pozytywnie podchodzi do wszystkich azylantów. - Zamiast rozpisywać referendum w sprawie uchodźców zróbmy konkurs na najlepiej przygotowany program integracyjny z ludźmi, którzy do Polski przyjeżdżają - zaapelował duchowny.

Nieszczęśliwe, zdaniem biskupa, jest dyskutowanie nad obecnością religii w szkole właśnie w tym czasie, w którym przychodzi nam dyskutować nad miejscem religii chrześcijańskiej i muzułmańskiej w szeroko rozumianej cywilizacji europejskiej. - Wytaczanie wojny religii w szkole wydaje się nieroztropne, religia bowiem jest ważnym czynnikiem moralnym i duchowym, szalenie istotnym w budowaniu tożsamości człowieka - zaakcentował duchowny.

« 1 »
 • MW
  29.01.2016 22:25
  Skoro Biskup chce ogłosić konkurs, to ja już zgłaszam swój projekt. trzeba zacząć od wynajęcia Airbusów A380 w wersji 850 miejscowej. Potem sprawdzamy, którzy uchodźcy mogą udowodnić, że są uchodźcami. Tymi, którzy nie mogą, zapełniamy Airbusy A 380 i wywozimy ich tam, skąd przyjechali. Będą w jedynej cywilizacji, którą rozumieją i którą kochają. A my będziemy mieli z nimi spokój. Natomiast sama wypowiedź świadczy o tym, że biskup naćpał się ideami Franciszkowymi. Tak samo jak od obecnego Biskupa Rzymu, chcę się dowiedzieć, co z grzechami, powodującymi że biedni są biedni? Co jeśli wina jet również po ich stronie? Jednocześnie też proszę o wsparcie! Jestem niepełnosprawnym, nie udało mi się założyć rodziny. Chyba też mi się należy!!! Niech choć ktoś mi sfinansuje kurs pisania gier komputerowych! Myślę,że jestem bardziej potrzebujący, niż uchodźcy, w końcu nie wolno mi przenosić ciężkich przedmiotów, więc praca fizyczna odpada.
 • Józef z Rybnika
  30.01.2016 00:25
  To jakieś nieporozumienie chyba ,co to ma być!!!Teraz rozumiem dlaczego w jego diecezji tak sprawy się mają,czy to jest dobra praca dla dobra naszego kościoła?Przecież jego i naszym obowiązkiem jest umacniać kościół i nawracać słowem zabłąkanych,czy to on właśnie czyni? u mnie wywołuje to tylko zgorszenie SZCZĘŚĆ BOŻE
  doceń 4
 • ssw2
  31.01.2016 18:48
  Niech ksiądz zacznie od wolnych salek przy parafiach!
  doceń 6
 • Bolesław Grabowski
  09.02.2016 22:04
  Proponuję by entuzjaści muslimskiej inwazji na Europe wzieli do swoich domów tych młodych wypasionych byczków...proszę tylko o pełną gościnę i nie zamykać sypialni córek na klucz i nie chować noży w kuchni....
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama