107,6 FM

Odpowiedzialność karna dla hakerów od 14. roku życia

Wiek odpowiedzialności karnej za niektóre przestępstwa, m.in. przywłaszczenie z użyciem sprzętu komputerowego, został na Białorusi obniżony z 16 do 14 lat - poinformował w piątek wiceszef administracji prezydenckiej Waler Mickiewicz.

"Zmiany w kodeksie karnym przewidują obniżenie z 16 do 14 lat wieku, w którym obowiązuje odpowiedzialność karna za przywłaszczenie za pomocą sprzętu komputerowego" - oświadczył Mickiewicz.

Ustawę wprowadzającą te zmiany prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka podpisał 5 stycznia.

Mickiewicz podkreślił, że przyczyną obniżenia minimalnego wieku odpowiedzialności karnej jest to, że rośnie liczba wspomnianych przestępstw popełnianych przez nieletnich.

Jak powiedział, odpowiedzialność karna za kradzież od 14. roku życia obowiązywała na Białorusi już od 1960 roku i zachowano ją w przyjętym w 1999 roku nowym kodeksie, ale choć wydzielono wówczas jako osobny rodzaj przestępstwa przywłaszczenie z użyciem sprzętu komputerowego, "nie skorygowano odpowiednio minimalnego wieku pociągania do odpowiedzialności karnej za jego popełnienie".

Przedstawiciel białoruskiego MSW Aleh Slapczenka powiedział w zeszłym roku, że na Białorusi jest co roku popełnianych 1,5-2 tys. przestępstw internetowych. W ciągu ostatnich 5-6 lat około 90 proc. z nich stanowiło przywłaszczenie z użyciem sprzętu komputerowego, np. zdobywanie danych dotyczących kart bankowych.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama