Brytyjczycy bawią się w Boga

dodane 02.02.2016 06:40

Stefan Sękowski /PAP

Brytyjscy naukowcy uzyskali zgodę w poniedziałek na rozpoczęcie niezwykle kontrowersyjnego programu badań nad modyfikowaniem genów ludzkich zarodków. Przeciwnicy programu twierdzą, że może on doprowadzić w przyszłości do "projektowania dzieci na zamówienie".

Brytyjczycy bawią się w Boga   Roman Koszowski /Foto Gość Ludzki zarodek to też człowiek

Zwolennicy tych badań wskazują, że naukowcy nie będą "tworzyć dzieci" bowiem zmodyfikowane genetycznie zarodki będą niszczone po 7 dniach (tak, jakby zarodki nie były ludźmi od poczęcia). Natomiast celem badań jest lepsze zrozumienie procesu rozwoju człowieka na najwcześniejszych etapach, co może ułatwić m. in. skuteczniejsze leczenie niepłodności (w tym technikę in vitro) i zapobieganie poronieniom.

Zgodę na rozpoczęcie tych badań, pierwszą tego rodzaju, wydał brytyjski Urząd ds. Ludzkiej Płodności i Embriologii. Badaniami zajmie się zespół pod kierownictwem Kathy Niakan, mającej duże osiągnięcia w dziedzinie embriologii i badań nad komórkami, w niedawno otwartym Francis Crick Institute.

W innych krajach, jak np. w USA i Chinach, na tego rodzaju badania nie jest potrzebne zezwolenie. W USA prawo zabrania wykorzystywania do badań nad modyfikacją zarodków funduszy federalnych, jednak nie ma zakazu prowadzenia takich badań.

Jak wyjaśnił dyrektor Instytutu Paul Nurse, modyfikacja genów polega na usuwaniu, naprawianiu lub zastępowaniu fragmentów DNA w komórkach. Może to w przyszłości umożliwić skuteczniejsze leczenie chorób w rodzaju HIV lub chorób dziedzicznych, takich jak dystrofia mięśni.

Natomiast Kościół katolicki, a także wiele innych związków wyznaniowych argumentuje, że takie badania są nieludzkie, a "niszczenie zarodków" to tak naprawdę zabijanie ludzi. Manipulacje z genami zarodków to "bawienie się w Pana Boga", które może doprowadzić do nieprzewidywalnych następstw.

Do tych obaw przyłączają się niektórzy naukowcy, którzy wskazują, że tego rodzaju manipulacje mogą spowodować konsekwencje, które uwidocznią się dopiero po narodzinach dziecka, lub nawet w następnych w pokoleniach. Ponadto mogą one pogłębić przepaść między bogatymi, których będzie stać na posiadanie "superdzieci" i biednymi.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| GENETYKA, MEDYCYNA, WIELKA BRYTANIA

Przeczytaj komentarze | 6 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 5 kochana 02.02.2016 16:44
Niezalogowany użytkownik A kto pyta potencjalne dzieci czy ą być wynikiem "postępu nauki"czy też normalnymi ludźmi.Mam chorobę genetyczną,jednak wolę być chora niż aby eksperymentowano mną na etapie zarodka w celu mojego zdrowia.Nie zgadzam się na śmierć innych istnień kosztem mojego zdrowia.
Plusów: 2 momo 02.02.2016 15:49
Niezalogowany użytkownik ... i tam też dokonywano niszczenia materiału badawczego po kilku dniach, trzeba by dodać.
Plusów: 1 Andrzej 02.02.2016 15:43
Niezalogowany użytkownik CRISPR/Cas-9. Najpierw testowali w Chinach.
Plusów: 9 michal 02.02.2016 12:23
Niezalogowany użytkownik Brytyjczycy wymieniają zalety minn. jakie choroby można dzięki temu uleczyć, natomiast nie napiszą ,że ryzyko powstania nowych chorób wskutek takich manipulacji jest ogromny.

wszystkie komentarze >