107,6 FM

"Kilometry dobra" zwieńczą Mistrzostwa Świata w Dobroci

Różne cele, różne organizacje, jedna idea - pomoc potrzebującym; pod hasłem "Kilometry dobra" ruszyła kampania promująca lokalne inicjatywy. To swoiste Mistrzostwa Świata w Dobroci - zebrane pieniądze mają stworzyć rekordowo długi szereg z jednozłotowych monet.

Główny cel kampanii, której organizatorem jest Polski Instytut Filantropii, to promocja zbiórek pieniędzy, które odbywają się w wielu miastach i - jak mówią jej inicjatorzy -"zagrzewanie Polaków do pomagania".

Pomysł na kampanię zrodził się w 1990 r., gdy kataloński chór zebrał w oryginalny sposób fundusze na turnee po Polsce. Jego członkowie prosili ludzi o monety, a następnie układali je jedna obok drugiej na chodniku w pasażu handlowym. Od tego czasu wiele organizacji walczyło w tej dyscyplinie o swoisty rekord, finansując swoje cele zebranymi monetami.

Najlepszy wynik należy obecnie do Austriaków i wynosi 75,2 km - szereg został utworzony przez uczniów z monet o nominale 1 euro.

"W Polsce jest wiele projektów wymagających wsparcia finansowego, jest wiele lokalnych i regionalnych potrzeb. () Kampania 'Kilometry dobra' to próba połączenia sił pod jednym szyldem, by razem działać, przekazując informacje także w wymiarze ogólnopolskim" - wskazywał w czwartek na konferencji prasowej manager kampanii Jacek Mech.

Prezes Polskiego Instytutu Filantropii Robert Kawałko przekonywał, że dobro można czynić w każdym miejscu, niezależnie od kontynentu i kraju, a do wzięcia udziału w tego rodzaju mistrzostwach nie potrzeba morderczych treningów i wyrzeczeń, wystarczą chęci.

"Nigdy nie miałam sukcesów w sporcie, to są pierwsze mistrzostwa świata które mogę wygrać" - żartowała aktorka Katarzyna Żak, która jest ambasadorką kampanii. "Czynienie dobra jest najbardziej fantastyczną rzeczą, jaką można robić dla innych. () Wystarczy się uśmiechnąć, zachęcić kogoś, zaangażować" - mówiła.

W akcji, odbywającej się w tym roku po raz trzeci, uczestniczy obecnie ok. 40 projektów, ale ich lista jest otwarta; zainteresowane podmioty wciąż mogą się do niej włączać. Wielki finał planowany jest 5 czerwca.

W ubiegłorocznej edycji udział wzięło 30 krajowych organizacji pozarządowych, które łącznie zebrały ponad milion zł. Organizatorzy w tym roku chcą pobić ten wynik; rozszerzają też zasięg kampanii, która nabrała wymiaru międzynarodowego, docierając m.in. do Sztokholmu.

Na stronie www.kilometrydobra.pl dostępne są szczegóły dotyczące kampanii i platforma umożliwiająca dokonywanie wpłat na poszczególne projekty. Wśród przedsięwzięć, które można wesprzeć, są m.in. adaptacja budynków służących aktywizacji niepełnosprawnych w Skierniewicach, utworzenie funduszu stypendialnego dla młodzieży ze Skawiny i budowa hospicjum w Świnoujściu.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama