107,6 FM

Ewangelia z komentarzem

Na sześć dni przed Paschą Jezus przybył do Betanii. J 12,1

Na sześć dni przed Paschą Jezus przybył do Betanii, gdzie mieszkał Łazarz, którego Jezus wskrzesił z martwych. Urządzono tam dla Niego ucztę. Marta posługiwała, a Łazarz był jednym z zasiadających z Nim przy stole. Maria zaś wzięła funt szlachetnego i drogocennego olejku nardowego i namaściła Jezusowi nogi, a włosami swymi je otarła. A dom napełnił się wonią olejku.

Na to rzekł Judasz Iskariota, jeden z uczniów Jego, ten, który Go miał wydać: „Czemu to nie sprzedano tego olejku za trzysta denarów i nie rozdano ich ubogim?” Powiedział zaś to nie dlatego, jakoby dbał o biednych, ale ponieważ był złodziejem, i mając trzos wykradał to, co składano.

Na to Jezus powiedział: „Zostaw ją! Przechowała to, aby Mnie namaścić na dzień mojego pogrzebu. Bo ubogich zawsze macie u siebie, ale Mnie nie zawsze macie”.

Wielki tłum Żydów dowiedział się, że tam jest; a przybyli nie tylko ze względu na Jezusa, ale także by ujrzeć Łazarza, którego wskrzesił z martwych. Arcykapłani zatem postanowili stracić również Łazarza, gdyż wielu z jego powodu odłączyło się od Żydów i uwierzyło w Jezusa.


On – Judasz – wyrachowany, interesowny. Przygląda się działalności Jezusa z rezerwą, poszukując możliwości osiągnięcia dla siebie zysku. Taka postawa popchnie go do zdrady, a ostatecznie do decyzji o samobójstwie. Judasz nie był w stanie zrozumieć uczynku Marii Magdaleny. Przecież jej działanie, pozbawione logiki, było w jego oczach rozrzutnością. A może po prostu stało się wyrzutem jego sumienia? Ona – Maria Magdalena – doświadczona przez grzech, poniewierana, przywrócona życiu przez Jego miłosierdzie, przepełniona miłością. Taka miłość nie pyta o cenę, o korzyść. Potrafi pchnąć do racjonalnie niemożliwych działań, nakłonić do gestów niepojętych dla ludzi żyjących obok, a tej miłości pozbawionych. Maria nie miała wątpliwości, co powinna uczynić. Już jutro, już jutro pomyślę o biednych, już jutro odparła, nie dzisiaj, największym z biedaków jest moja Miłość, a już są ostatnie jej dni, ból, łzy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..