107,6 FM

Zmarła legenda holenderskiego futbolu

Zmarł Johan Cruyff - legenda futbolowej reprezentacji Holandii i FC Barcelony. Odszedł w wieku 68 lat, cierpiał na raka.

Cruyff był trzykrotnym zdobywca Złotej Piłki (1971, 1973, 1974). Największe sukcesy świętował jako zawodnik Ajaxu Amsterdam, FC Barcelony i reprezentacji Holandii oraz trener FC Barcelony, która za jego czasów nazywana była Dream Teamem.

Syn wcześnie owdowiałej sprzątaczki w siedzibie Ajaxu Amsterdam przeszedł drogę od chłopca do usypywania linii na boisku i zatykania na nim chorągiewek do supergwiazdy. Z Cruyffem w składzie Ajax osiągnął bezprecedensową serię sukcesów, zdobywając trzykrotnie Puchar Europy i raz Puchar Interkontynentalny. Styl tej drużyny stał się wzorcem koncepcji futbolu totalnego.

Kwota jego transferu do Barcelony wyniosła 1,3 mln dolarów, co było ówczesnym rekordem świata. Cruyff zmienił oblicze tej drużyny, prowadząc ją do mistrzostwa Hiszpanii. Jako trener tego klubu zdobył z nim puchar Europy - pierwszy w historii Barcelony. Także po odejściu z ławki trenerskiej Barcy Cruyff pozostał szarą eminencją na Camp Nou.

Sporo palił, zmarł na raka płuc. Prywatnie trudny we współpracy, nieraz agresywny, przeszedł do historii jako geniusz futbolu.

Zobacz niektóre niesamowite gole Cruyffa:

Johan Cruijff best goals
dany14R

 

« 1 »
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama