Jasna Góra: Ślubowanie odnowione

dodane 02.05.2016 15:00

PAP |

Akt Zawierzenia Matce Bożej z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski podpisali w poniedziałek biskupi zebrani na Jasnej Górze na Radzie Biskupów Diecezjalnych. Tematy spotkania hierarchów to m.in. Światowe Dni Młodzieży i wizyta w Polsce papieża Franciszka.

Jasna Góra: Ślubowanie odnowione   Waldemar Deska /PAP Metropolita częstochowski abp Wacław Depo podczas Mszy św. na zakończenie jasnogórskiej nowenny przed 1050. rocznicą chrztu Polski

"Nie ma takiej możliwości, żeby sto procent ludzi odpowiadało pozytywnie na tego rodzaju akty, ale zawsze jest to jakaś zachęta dla tych, którzy są dobrej woli" - powiedział arcybiskup podczas poniedziałkowej konferencji w jasnogórskim sanktuarium. Dlatego jego zdaniem akt może przyczynić się do podniesienia poziomu życia religijnego i moralnego Polaków.

Dokument podpisany w poniedziałek przez wszystkich biskupów zebranych podczas obrad Rady Biskupów Diecezjalnych jest nawiązaniem do "Milenijnego Aktu oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi, Matki Kościoła, za wolność Kościoła Chrystusowego", przyjętego w 1000-lecie chrztu Polski m.in. przez kardynała Stefana Wyszyńskiego i arcybiskupa Karola Wojtyłę.

Nowy akt podpisali w poniedziałek m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, prymas Polski abp Wojciech Polak oraz kardynałowie Stanisław Dziwisz i Kazimierz Nycz.

Podczas konferencji prasowej abp Gądecki wskazał również, że choć akt jest kontynuacją zarówno dokumentu sprzed pół wieku, jak i ślubów króla Jana Kazimierza, złożonych w 1656 r. we Lwowie, i choć podejmowane w nich kwestie są podobne, nowy dokument należy odczytywać w kontekście współczesnego świata.

"Zmieniały się nie tyle zakresy, obejmowane przez poprzednie akty - bo i obrona życia, i małżeństwo, i życie społeczne, i wady narodowe, i cnoty - to wszystko zasadniczo nie ulega zmianie. Natomiast kontekst się zmienia; zmienia się nasz kontekst zewnętrzny, polityczny, społeczny" - powiedział arcybiskup.

W jego ocenie również w następnych pokoleniach można i należy spodziewać się tego typu dokumentu, który będzie odpowiadał współczesnym potrzebom.

Ślubowanie i odczytanie nowego aktu odbędzie się w częstochowskim sanktuarium podczas wtorkowych uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - jednego z najważniejszych wydarzeń Na Jasnej Górze w ciągu roku. Udział w uroczystościach wezmą m.in. przedstawiciele episkopatu.

"My, biskupi polscy () oddajemy dzisiaj w Twoją wieczystą, macierzyńską niewolę miłości wszystkie dzieci Boże ochrzczonego Narodu i wszystko, co Polskę stanowi, za wolność Kościoła w naszej Ojczyźnie i w świecie, ku rozszerzeniu się Królestwa Chrystusowego na ziemi" - czytamy w akcie.

Wierni przysięgną przed obrazem Matki Bożej, będą rozwijać się duchowo, dbać o parafie i wspólnoty kościelne, głosić Ewangelię w codziennym życiu, codziennych obowiązkach czy poprzez zaangażowanie w kulturę i sztukę, oraz że będą troszczyć się o środowisko.

Ze względu na trwające obchody 1050. rocznicy chrztu Polski i w przededniu głównych uroczystości święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski jasnogórscy paulini postanowili pokazać i wystawić na dwa dni milenijny akt oddania z 1966 r.

Wraz z Aktem do wtorku można też oglądać breve papieża Pawła VI - pismo wydane 50 lat temu z okazji uroczystości milenijnych na Jasnej Grze. Obydwa dokumenty znajdują się na co dzień w specjalnej tubie w Ołtarzu Matki Bożej Jasnogórskiej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| CHRZEST POLSKI, EPISKOPAT, HISTORIA, JASNA GÓRA, KOŚCIÓŁ, PAP, ŚDM2016, ŚWIĘTO

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 barbuto 03.05.2016 16:30
Niezalogowany użytkownik Wierni czyli wszyscy ochrzczeni, zarówno ludzie świeccy jak i ci mający święcenia. Wszyscy ochrzczeni są Kościołem.
Plusów: 0 Gość 02.05.2016 21:19
Niezalogowany użytkownik Nie wiem, czy dobrze zrozumiałam tekst - "Wierni przysięgną przed obrazem Matki Bożej, będą rozwijać się duchowo, dbać o parafie i wspólnoty kościelne, głosić Ewangelię w codziennym życiu.." , czy chodzi,że co innego przysięgać będą biskupi, co innego Wierni? Zacytowany tekst powinni przysięgać biskupi ,bo to od nich dziś oczekuje się, aby dbali o duchowy rozwój parafii poprzez uformowanych proboszczów.Od biskupów oczekuje się dziś świadectwa Ewangelii, nie w słowach, ale w czynie....

wszystkie komentarze >

Reklama