Prezydent odznaczył

dodane 03.05.2016 12:23

KAI |

Order Orła Białego - podkreślił prezydent Duda - został przyznany Wandzie Półtawskiej "za działalność niezłomną przez tak wiele lat, przez dziesięciolecia, od czasów młodości - służby harcerskiej, konspiracji".

Prezydent odznaczył   Radek Pietruszka/PAP Prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego: publicystę, Bronisława Wildsteina, działaczkę społeczną, uczestniczkę opozycji demokratycznej w PRL Zofię Romaszewską, działaczkę pro-life Wandę Półtawską, ekkoatletkę, wielokrotną mistrzynię olimpijską Irenę Kirszenstein-Szewińską, naukowca, byłego prezesa Polskiej Akademii Nauk Michała Kleibera oraz kompozytora muzyki filmowej Michała Lorenca

Najwyższe polskie odznaczenia zostały wręczone na Zamku Królewskim w Warszawie z okazji Narodowego Święta 3 Maja.

Prof. Wanda Półtawska, lekarka, psychiatra, obrończyni życia, najbliższa współpracownica Karola Wojtyły - została uhonorowana Orderem Orła Białego "w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za wybitne osiągnięcia w pracy publicznej i państwowej".

Zwracając się do prof. Półtawskiej, prezydent Andrzej Duda powiedział, że "osoba taka jak Pani, o takiej moralności i tak wielkiej etyce, i twardych zasadach, mogła nie wstawać przed Prezydentem Rzeczypospolitej", by otrzymać odznaczenie.

Order Orła Białego - jak podkreślił prezydent Duda - został przyznany Wandzie Półtawskiej "za działalność niezłomną przez tak wiele lat, przez dziesięciolecia, od czasów młodości - służby harcerskiej, konspiracji".

Prezydent wyraził uznanie dla odznaczonej za to, że przetrwała cierpienie w obozie koncentracyjnym, a potem dawała świadectwo wiary, wartości, rodziny, życia ludzkiego, zwłaszcza dzieci, dzieci nienarodzonych", które było "świadectwem bez obawy i zawsze cichej służby" jako lekarz, doradca rodzinny, jako ten, kto pomagał ludziom bardzo często w najtrudniejszych chwilach. - Wiary i służby tak niezwykle cenionej przez naszego Ojca Świętego Jana Pawła II. Za to dziękuję i jestem zaszczycony, że jest pani dzisiaj tutaj i że mogłem wręczyć Pani to odznaczenie - dodał Andrzej Duda.

Wanda Półtawska złożyła z kolei na ręce prezydenta podziękowania "za dzisiejszy dzień, bo wreszcie mam poczucie, że jestem w Polsce, wśród ludzi, którzy rozumieją, co to słowo znaczy". - Długo czekaliśmy na to. Miałam serię frustracyjnych reakcji, jak z Ravensbrück wróciłam w gruncie rzeczy do następnej niewoli. I dopiero dzięki temu, co tu, teraz mam poczucie, że jednak dożyłam tego, o co chodziło w całym moim życiu i życiu mojego pokolenia - podkreśliła Wanda Półtawska.

Prezydent odznaczył Orderem Orła Białego także Irene Kirszensztein-Szewińską, Michała Kleibera, Michała Lorenca, Zofię Romaszewską oraz Bronisława Wildsteina.

  

 

 

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KONSTYTUCJA 3 MAJA, ORDER ORŁA BIAŁEGO, PREZYDENT ANDRZEJ DUDA

Przeczytaj komentarze | 9 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 JAWA25 06.05.2016 18:39
należałoby zlikwidować ten order bądź zmienić nazwę - kojarzy się z "orderem" "ustanowionym" przez uzurpatora Augusta Mocnego do spółki z carem Piotrem przez pochlebców Wielkim zwanym
Plusów: 3 BeatryczeKlempa 04.05.2016 08:43
Niezalogowany użytkownik Wildstein?
rzeczywiście "wielkie" zasługi!
krocząc tym tropem i mierząc tą miarą - w przyszłym roku Stankiewicz Ewa - w podobny sposób "wybitnie zasłużona".

"Orzeł Biały" długo będzie czyścił swoje skrzydła po takich nominacjach!
Plusów: 5 Karol Rybiński 03.05.2016 20:28
Niezalogowany użytkownik A mnie cieszy uznanie dla Wandy Półtawskiej. Poznałem Ją na spotkaniu w muzeum górnictwa w Zabrzu. Niezłomna walka o życie dzieci nienarodzonych to tylko część życiorysu godnego scenariusza filmowego.
Plusów: 1 Polak 03.05.2016 20:14
Niezalogowany użytkownik Za co Wildstein dostał order nie pisze.Czytałem w Winkipedii ,że był masonem ,ale to może kłamstwo.

wszystkie komentarze >

Reklama