107,6 FM

Kukiz'15 zaprezentował własny audyt rządów PO-PSL

Posłowie Kukiz'15 przedstawili w czwartek audyt rządów PO-PSL pt. "Polska niegospodarna". Jak mówili, audyt przygotowany przez organizację pozarządową, pokazuje malwersacje władzy na poziomie samorządowym i centralnym, m.in. niegospodarność na kwotę ponad 182 mld złotych.

W środę w Sejmie premier Szydło oraz poszczególni ministrowie przedstawili wyniki raportu, oceniającego rządy PO-PSL. Szefowa rządu podkreśliła m.in., że przez osiem lat budowano państwo teoretyczne, w którym obywatele się nie liczyli, a kraj stracił w tym czasie ok. 340 mld zł. Bardzo krytyczne podsumowanie działalności swoich poprzedników przedstawili wszyscy ministrowie. Politycy opozycji wyrażali oburzenie, że nie otrzymali audytu w formie pisemnej.

Do tego odniósł się też poseł Kukiz'15 Adam Andruszkiewicz podczas czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie. "Nikt z posłów nie dostał tego audytu na papierze" - podkreślił. Tymczasem - jak mówił - audyt powinien być dostępny dla każdego obywatela.

Dlatego, jako przykład, że audyt może i powinien być w formie pisemnej, Andruszkiewicz zaprezentował raport rządów PO-PSL, przygotowany przez Fundację Centrum im. Władysława Grabskiego. "Nasz audyt pokazuje malwersacje władzy na poziomie samorządowym i centralnym, pokazujemy w nim, jakie były niedociągnięcia władzy. Audyt został przygotowany społecznie, za darmo" - zaznaczył Andruszkiewicz.

Rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza przekonywał, że podstawą każdego audytu jest forma pisemna. "Potrzebujemy czarno na białym, liczb, danych, źródła tych danych i konkretnych wyliczeń" - podkreślił. Jak zauważył, rząd PiS nie przygotował audytu w formie pisemnej, a organizacja pozarządowa jest w stanie to zrobić.

Poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski poinformował, że raport zawiera 100 przykładów niegospodarności funkcjonariuszy państwa polskiego na kwotę ponad 182 miliardów złotych. Jak dodał, audyt pokazuje, jak państwo polskie źle funkcjonuje, jak jest rozrzutne i jak marnuje publiczny grosz. Przykłady podane w raporcie dotyczą: infrastruktury i transportu, służby zdrowia, bezpieczeństwa i obronności oraz edukacji, nauki i kultury.

"W niniejszym opracowaniu zestawiamy wiedzę, z którą każdy z nas spotyka się na co dzień, przedstawiamy zaledwie sto przykładów informacji na temat niegospodarnego wydatkowania środków publicznych, o których słyszymy i czytamy każdego dnia. Nie ma chyba tygodnia, żeby media nie informowały o kolejnym oryginalnym pomyśle na inwestycje, który wzbudza wątpliwości, albo co do celowości poniesionego wydatku, albo do jego wysokości" - czytamy we wstępie do raportu "Polska niegospodarna".

Fundacja Centrum im. Władysława Grabskiego (Centrum Grabskiego) - jak podano na stronie internetowej fundacji - powstała z myślą o upowszechnianiu wiedzy o działaniach, wartościach i dziedzictwie patrona Fundacji. Jej celem jest także wspomaganie rozwoju przedsiębiorczości, edukacji ekonomicznej, finansowej, politycznej oraz historycznej - czytamy.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama