107,6 FM

Zobacz cud na własne oczy

W sobotę 2 lipca zostanie upubliczniona relikwia Ciała Pańskiego w legnickiej parafii pw. św. Jacka.

Tego dnia o godz. 12 w sanktuarium św. Jacka w Legnicy rozpocznie się Eucharystia, której będzie przewodniczył ordynariusz diecezji legnickiej bp Zbigniew Kiernikowski. Zostanie wówczas wystawiona do publicznej adoracji relikwia Ciała Pańskiego. Uroczystość poprzedzi nabożeństwo wynagradzające, które rozpocznie się w legnickiej katedrze o godz. 11. Po nim zgromadzeni udadzą się w procesji do kościoła św. Jacka.

W specjalnym zaproszeniu skierowanym do wiernych biskup Zbigniew Kiernikowski, pisze:(...) Po odpowiednich przygotowaniach, zaleconych przez Stolicę Apostolską, serdecznie zapraszam na uroczystości instalacji Relikwii tego Wydarzenia (...) Niech nasze wspólne celebrowanie będzie wyrazem wdzięczności za dar Eucharystii oraz za wszystkie znaki Bożej życzliwości, które podkreślają Jej wartość - pisze biskup legnicki.

Do upublicznienia informacji o "wydarzeniu o znamionach cudu eucharystycznego" z 25 grudnia 2013 roku doszło 10 kwietnia br.. W specjalnym komunikacie biskup pisał wówczas: "(...) Dziś, zgodnie z zaleceniami Stolicy Apostolskiej, polecam Księdzu Proboszczowi Andrzejowi Ziombrze przygotowanie odpowiedniego miejsca dla wystawienia Relikwii tak, aby wierni mogli oddawać Jej cześć. Proszę też o udostępnienie przybywającym osobom stosownych informacji oraz o prowadzenie systematycznej katechezy, która pomagałaby właściwie kształtować świadomość wiernych w dziedzinie kultu eucharystycznego. Polecam nadto założenie księgi, w której byłyby rejestrowane ewentualne uzyskane łaski oraz inne wydarzenia mające charakter nadprzyrodzoności. Mam nadzieję, że wszystko to posłuży pogłębieniu kultu Eucharystii i będzie owocowało wpływem na życie osób zbliżających się do tej Relikwii. Odczytujemy ten przedziwny Znak, jako szczególny wyraz życzliwości i miłości Pana Boga, który tak bardzo zniża się do człowieka.(...)

Zobacz cud na własne oczy   10.04.2016 r. Bp Zbigniew Kiernikowski podnosi relikwie Ciała Pańskiego podczas ogłoszenia informacji o "wydarzeniu eucharystycznym o znamionach cudu" Jędrzej Rams /Foto Gość Przygotowania o których mowa odnoszą się m.in. do stworzenia specjalnego relikwiarza oraz przystosowania miejsca do zwiększonego ruchu pielgrzymkowego, co wymaga np. odpowiedniej organizacji pracy spowiedników czy przygotowania katechez. Zgodnie z tradycją Kościoła, pokazanie relikwii do czci na stałe wymaga odpowiedniego naczynia - godnego, ale i transparentnego. Nie można było przygotować go jeszcze podczas badania wydarzenia przez specjalną komisję (chociażby ze względu na możliwość negatywnego wyniku badania) ani tym bardziej przed pozytywną oceną ze strony Watykanu. Członków komisji obowiązywała też tajemnica. Prace nad relikwiarzem mogły ruszyć dopiero z chwilą upublicznienia wiadomości o wydarzeniu.

- Są, oczywiście, specjalne sklepy, w których można kupić gotowe relikwiarze i monstrancje. Są firmy specjalizujące się w produkowaniu takich przedmiotów. My mamy jednak świadomość specyficzności, wyjątkowości takiego wydarzenia. To jest przecież wydarzenie nie na skalę diecezji czy kraju, ale o charakterze globalnym. Dlatego chcemy ująć to w specyficzny, odpowiedni kontekst. Zależy nam, żeby to był relikwiarz godny i dopasowany do wydarzenia i jego miejsca, do wielkości relikwii i jej kształtu - mówił Gościowi Legnickiemu ks. dr Andrzej Ziombra, proboszcz parafii św. Jacka w Legnicy.

Podczas Eucharystii 10 kwietnia, gdy została upubliczniona informacja o wydarzeniu, bp Zbigniew Kiernikowski co prawda, upublicznił relikwie, lecz uczynił to, jedynie podnosząc z czcią naczynie mszalne, na którym one spoczywały. Od 2 lipca będzie można je nie tylko zobaczyć, ale także w adorować.

Już teraz do sanktuarium przybywają liczne grupy wiernych. Pojawiło się już kilka grup zorganizowanych m.in. z Niemiec. Dla jednej z grupy ze Stanów Zjednoczonych przyjeżdżającej do Legnicy na pierwszy, diecezjalny etap Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, argumentem podstawowym przy wyborze była właśnie chęć zobaczenia i adoracji relikwii Ciała Pańskiego.

Relacja z ogłoszenia wydarzenia - Cud eucharystyczny w Legnicy?

Relacja z konferencji prasowej komisji badającej wydarzenie - To mięsień sercowy w agonii

Ks. Andrzej Ziombra o wydarzeniu - Pytanie: "Chi sei?"

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama