107,6 FM

A może Bóg się pomylił?

Wtedy przywołał do siebie dwunastu swoich uczniów i udzielił im władzy nad duchami nieczystymi, aby je wypędzali i leczyli wszystkie choroby i wszelkie słabości. Mt 10,1

Jezus przywołał do siebie dwunastu swoich uczniów i udzielił im władzy nad duchami nieczystymi, aby je wypędzali i leczyli wszystkie choroby i wszelkie słabości.

A oto imiona dwunastu apostołów: pierwszy – Szymon, zwany Piotrem, i brat jego Andrzej, potem Jakub, syn Zebedeusza, i brat jego Jan, Filip i Bartłomiej, Tomasz i celnik Mateusz, Jakub, syn Alfeusza, i Tadeusz, Szymon Gorliwy i Judasz Iskariota, ten, który Go zdradził.

Tych to Dwunastu wysłał Jezus i dał im takie wskazania: «Nie idźcie do pogan i nie wstępujcie do żadnego miasta samarytańskiego. Idźcie raczej do owiec, które poginęły z domu Izraela. Idźcie i głoście: Bliskie już jest królestwo niebieskie».


Celnik i zdrajca znaleźli się w gronie osób najbliższych Jezusowi. Mogli słuchać Jego słów, spożywać z Nim posiłek, spać obok na posłaniu i widzieć wszystkie Jego dzieła. Co więcej, otrzymali także władzę uwalniania od złych duchów oraz moc uzdrawiania – nie drobnych dolegliwości, ale wszystkich chorób i wszelkich słabości. Czy to nie zbyt wiele? Jakże trudno nam wyobrazić sobie Judasza wyrzucającego demony, gdy pomyślimy o potworności, jaką wyrządził swemu Mistrzowi. A może Bóg się pomylił? Właśnie te i podobne pytania demaskują nasz wykrzywiony obraz Bożej miłości. Wydaje się nam, że Bóg swą hojność limituje bilansem dobrych i złych czynów człowieka. Próbujemy więc zasłużyć na Jego miłość, zżymając się po cichu na tych, którzy tak wiele otrzymali, a tak mało się starali. Dopiero gdy nasze starania nie przynoszą efektu, powoli odkrywamy, jak bardzo Bóg przekracza naszą ciasną perspektywę. I całe szczęście. Ostatecznie przecież celnik i zdrajca na wiele sposobów tkwią w każdym z nas.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Gabriela
  06.07.2016 11:14

  „ celnik i zdrajca (…) tkwią w każdym z nas”
  Proszę mówić za siebie. Powołany celnik celnikiem być przestał, zdrajcy zaś Jezus nie powoływał. Powołał Judasza, który stał się zdrajcą, a to zasadnicza różnica. Ciężar gatunkowy zdrady jednego z wybranych przez Mesjasza uczniów na całe wieki ustawił go poza wspólnotą Kościoła. To dopiero dziś Kościół rehabilituje Judasza, włącza go we własne szeregi i rozmywa ciężar jego czynu zrzucając go na wiernych, bo przecież on „tkwi w każdym z nas”. Ja w każdym razie Judasza do siebie nie przyjęłam, więc i u siebie go nie znajduję.
  Poza wspomnianymi dwoma Jezus powołał jeszcze dziesięciu. Czyżby i oni byli celnikami i zdrajcami …?! Chyba czytamy różne Ewangelie.
  Na marginesie: od Królestwa Bożego oddziela jedno. Przewrotność.

 • Gabriela
  06.07.2016 14:47

  Zdrada Judasza to dużo więcej niż błąd czy nawet grzech. "(...) biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieczy będzie wydany. Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził" (Mt 26, 24).

  Bóg nie wybiera każdego z nas jednakowo. "Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie; a komu wiele zlecono, tym więcej od niego żądać będą" (Łk 12, 48). To w czasach niesłusznie określanych mianem "słusznie minionych" panowała odpowiedzialność zbiorowa. Zdradzali i zabijali wszyscy. Czyli nikt.

 • JAWA25
  06.07.2016 16:48
  Mt 10,1 pisze o władzy (εξουσιαν) lecz trzeba pamiętać "pierwszy z was powinien być sługą" (Mt 20,27; Mk 9,35) sam Jezus rzekł "Jestem pośród was jak ten, kto służy" (Łk 22, 27).
  doceń 1
 • Gabriela
  07.07.2016 12:22

  Ot, i przewrotność na miarę judaszowej. Czyżby tak propagowana ostatnio rehabilitacja Judasza miała być wstępem do jego kanonizacji?! Czyżby właśnie objawiał się Antychryst ...?

  doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamów newsletter