107,6 FM

Znamy szczegóły pogrzebu "Inki" i "Zagończyka"

- Cieszymy się, że po 70 latach "Inka" i "Zagończyk" doczekają się godnego pochówku. Już teraz kilka tysięcy osób z całej Polski zapowiada swój udział w uroczystości. To pokazuje rangę tego wydarzenia - mówi dr Karol Nawrocki, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku.

Niedawno informowaliśmy, że pogrzeb Danuty Siedzikówny "Inki", sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady AK, odbędzie się 28 sierpnia w Gdańsku - w 70. rocznicę wykonania wyroku śmierci na bohaterce przez komunistycznych oprawców. Więcej TUTAJ. Dziś podajemy kolejne szczegóły dotyczące uroczystości.

Tego samego dnia pochowany zostanie także Feliks Selmanowicz "Zagończyk", dowódca 2. kompanii 4. Wileńskiej Brygady AK. - Pochówek bohaterów będzie wspólny, o czym zdecydowały ich rodziny. Oboje zginęli tego samego dnia w 1946 r., pochowani zostali też obok siebie w bezimiennym grobie. Miejsce to jesienią 2014 r. odnalazł na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku zespół poszukiwawczy IPN, kierowany przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka - tłumaczy dr Nawrocki.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się Mszą św. w bazylice Mariackiej o godz. 13. Po Eucharystii sprawowanej przez abp. Sławoja Leszka Głódzia kondukt pogrzebowy uda się na cmentarz garnizonowy. Dzień wcześniej, w sobotę 27 sierpnia, w Kaplicy Królewskiej w godz. 17-22 będą wystawione trumny ze szczątkami bohaterów.

IPN zwraca się z prośbą do organizacji, które planują wystawić swoje poczty sztandarowe, i grup rekonstrukcji historycznej zainteresowanych udziałem w uroczystości pogrzebowej o zgłaszanie swojego udziału do 19 sierpnia drogą mailową na adres: pogrzeb28sierpnia@ipn.gov.pl lub pod numerem telefonu: (58) 669 40 24.

16 sierpnia o godz. 11 w historycznej sali BHP w Gdańsku odbędzie się konferencja prasowa na temat szczegółów organizacyjnych związanych z uroczystością.

Organizatorami pogrzebu są Instytut Pamięci Narodowej, Komisja Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu oraz NSZZ "Solidarność".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama