107,6 FM

Msza św. w rocznicę śmierci polskich franciszkanów

W przypadającą we wtorek 25. rocznicę śmierci beatyfikowanych w zeszłym roku polskich franciszkanów, ojców Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego, ich współbracia i przyjaciele uczestniczyli we Mszy św. w grotach bazyliki św. Piotra.

Polscy zakonnicy misjonarze zostali zamordowani 9 sierpnia 1991 roku w Peru przez lewacką organizację terrorystyczną Świetlisty Szlak w miejscowości Pariacoto. 5 grudnia 2015 roku obaj franciszkanie zostali tam beatyfikowani jako męczennicy.

Wśród uczestników rocznicowej Mszy św. w grotach bazyliki watykańskiej był ówczesny przełożony zamordowanych zakonników, o. Jarosław Wysoczański. W rozmowie z Radiem Watykańskim podkreślił, że co roku uroczystości organizowane są też w miejscu męczeńskiej śmierci polskich misjonarzy. Tegoroczne ceremonie, jak zauważył, mają wyjątkowy charakter, bo po raz pierwszy odbywają się po beatyfikacji franciszkanów.

30 lipca, w przedostatnim dniu wizyty w Krakowie, papież Franciszek odwiedził nieoczekiwanie kościół franciszkanów, w którym znajdują się relikwie ojców Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego. Ucałował relikwiarz i spotkał się z rodzeństwem obu błogosławionych.

To tam również Franciszek odmówił specjalną modlitwę o pokój i ochronę przed terroryzmem, której tekst nagłośniła światowa prasa. Papież modlił się do Boga: "Prosimy Cię o zachowanie świata i jego mieszkańców w pokoju, o oddalenie od niego niszczącej fali terroryzmu". "Niech Bóg dotknie serca terrorystów, aby uznali zło swych czynów i powrócili na drogę pokoju i dobra, szacunku do życia i godności każdego człowieka" - dodał.

Podkreślano, że Franciszek modlił się też o to, aby ból z powodu ofiar i pocieszenie "przekreśliły nienawiść i pragnienie zemsty". Wspomniał o rodzinach ofiar terroryzmu, które "cierpią bez winy".

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama