107,6 FM

Najaktywniejsi internauci podczas ŚDM

Kraków, Warszawa, Paryż - internauci z tych miast byli najaktywniejsi w mediach społecznościowych podczas 31. Światowych Dni Młodzieży. Komentujący wydarzenie robili to głównie w językach polskim oraz hiszpańskim i angielskim.

Ciekawostką jest, że w języku polskim pisały również osoby przebywające we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii.

Na obszarze Polski najwięcej osób dzieliło się informacjami na temat ŚDM na południu kraju i w stolicy, a także w Poznaniu, Łodzi oraz Trójmieście.

Jeśli chodzi o liczby, to na twitterze w czasie ŚDM pojawiało się ok. 30 tys. publikacji dziennie. W tygodniu poprzedzającym spotkania młodych z papieżem, informacje pojawiały się czterokrotnie rzadziej. Łącznie w lipcu w tym serwisie społecznościowym pojawiło się 300 tys. wiadomości na temat ŚDM.

Tweety dotyczące ŚDM pojawiały się na długo przed rozpoczęciem ŚDM w Ameryce Środkowej (m.in. w Panamie, która będzie gościć pielgrzymów za trzy lata). Z czasem zaczęli tweetować mieszkańcy całej Ameryki Południowej i wschodniego wybrzeża USA. Mniej aktywni byli Afrykanie - tu wydarzeniem interesowali się głównie internauci z Ghany i Zimbabwe.

Także Polska i Kraków zyskały większą popularność. W lipcu ukazywało się ok. 200-250 tys. tweetów tygodniowo związanych z Polską i Krakowem. W sumie, na twitterze w lipcu internauci umieścili 1,5 mln wpisów na temat Polski i Krakowa. W porównaniu - wcześniej i w znacznie dłuższym okresie, bo od początku roku - na oficjalnym profilu ŚDM na Facebooku internauci umieścili niemal 1 tys. postów.

Na facebooku, oprócz liczby wpisów, przeanalizowano jak wiele z nich zyskuje popularność wśród internautów. Tu najwięcej polubień i udostępnień miały wpisy dotyczące pojawienia się papieża Franciszka w oknie na ulicy Franciszkańskiej 3 w Krakowie.

Wśród tematów najczęściej komentowanych w internecie znalazły się: msza rozpoczynająca Światowe Dni Młodzieży (wtorek), przyjazd papieża Franciszka do Krakowa i jego spotkania z pielgrzymami (środa i czwartek), droga krzyżowa na Błoniach (piątek), czuwanie w Brzegach (sobota) oraz podziękowania pielgrzymów i zaproszenia na kolejne spotkanie w Panamie (niedziela).

Posty internatutów dotyczące ŚDM przeanalizował IBM za pomocą tzw. analizy wydźwięku - metoda umożliwia analizę dużych ilości informacji w mediach społecznościowych. Bazuje ona na zaawansowanych algorytmach eksploracji danych oraz technologiach przetwarzania języka naturalnego.

By przeanalizować informacje na temat Światowych Dni Młodzieży (World Youth Days) organizowanych w Krakowie, zostały wykorzystane dane publicznie dostępne na twitterze i facebooku. Posty były agregowane przy pomocy udostępnionych przez serwisy społecznościowe publicznych API. Do wyszukiwania i pobierania danych została wykorzystana aplikacja node.js, stworzona z użyciem platformy IBM Cloud. Wykorzystano też m.in. oprogramowanie Jupyter Notebook (język Python z biblioteką Plotly do wizualizacji), Apache Spark oraz SPSS Modeler z modułem Text Analytics.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama