Uroczystość Maryi Częstochowskiej - co z postem?

dodane 26.08.2016 08:37

lk /lublin.scj

Czy w tym dniu obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

Uroczystość Maryi Częstochowskiej - co z postem?   Roman Koszowski /Foto Gość Cudowny Obraz, Częstochowa

Zgodnie z kanonem 1251 prawa kanonicznego,  "wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość". Ponieważ dziś obchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, post od pokarmów mięsnych nie obowiązuje. 

Święto to zostało ustanowione w 1904 roku przez papieża Pius X, a w 1931 roku - Pius XI rozszerzył obchody na całą Polskę. Sama uroczystość Maryi Jasnogórskiej powstała z inicjatywy błogosławionego Honorata Koźmińskiego, który po upadku powstania styczniowego starał się zjednoczyć naród wokół Maryi Królowej Polski. Częstochowa, gdzie znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, nazywany też Czarną Madonną, jest szczególnym miejscem dla Polaków.

Przez ostatnie trzy dni Polacy przygotowywali się duchowo w triduum do obchodów tej uroczystości, której zwieńczeniem jest Akt Zawierzenia Matce Bożej. Zgodnie z rozporządzeniem episkopatu Polski akt zawierzenia zostanie wygłoszony we wszystkich parafiach, nawet na emigracji. 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| CZĘSTOCHOWA, JASNA GÓRA, MARYJA, ZAWIERZENIE MATCE BOŻEJ

Przeczytaj komentarze | 5 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 sp 28.08.2016 10:34
Niezalogowany użytkownik 1. Uroczystość jest dniem radości, w którym nie wypada pościć, bo radość chrześcijańska jest większa od cierpienia. 2. Gdyby nie zgoda Maryi, nie byłoby i odkupienia. 3. Na "drewnianym obrazie" jest Jezus i na Niego wskazuje Maryja.
Plusów: 1 Jonek 26.08.2016 22:43
Niezalogowany użytkownik Zgodnie z paragrafami prawa kanonicznego się postępuje nie wg własnego widzi mi się
Plusów: 3 refleksja 26.08.2016 20:49
Niezalogowany użytkownik Co jest ważniejsze: drewniany obraz Maryi czy odkupienie ludzkości na krzyżu? Po co pościcie, skoro tego unikacie?
Plusów: 0 Bartosik 26.08.2016 20:26
Niezalogowany użytkownik Mocium panie, a co ma piernik do wiatraka? ;)

wszystkie komentarze >