107,6 FM

Uroczystość Maryi Częstochowskiej - co z postem?

Czy w tym dniu obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

Zgodnie z kanonem 1251 prawa kanonicznego,  "wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość". Ponieważ dziś obchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, post od pokarmów mięsnych nie obowiązuje. 

Święto to zostało ustanowione w 1904 roku przez papieża Pius X, a w 1931 roku - Pius XI rozszerzył obchody na całą Polskę. Sama uroczystość Maryi Jasnogórskiej powstała z inicjatywy błogosławionego Honorata Koźmińskiego, który po upadku powstania styczniowego starał się zjednoczyć naród wokół Maryi Królowej Polski. Częstochowa, gdzie znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, nazywany też Czarną Madonną, jest szczególnym miejscem dla Polaków.

Przez ostatnie trzy dni Polacy przygotowywali się duchowo w triduum do obchodów tej uroczystości, której zwieńczeniem jest Akt Zawierzenia Matce Bożej. Zgodnie z rozporządzeniem episkopatu Polski akt zawierzenia zostanie wygłoszony we wszystkich parafiach, nawet na emigracji. 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama