107,6 FM

Gietrzwład będzie świętował rok jubileuszy

W 2017 roku kościół warmiński będzie celebrował 140. rocznicę objawień Matki Bożej w Gietrzwładzie i 50 rocznicę koronacji obrazu. Centralne uroczystości zaplanowano na wrzesień, ale co miesiąc w sanktuarium będą nabożeństwa i imprezy przypominające to wydarzenie.

Metropolita warmiński abp Józef Górzyński zapowiedział, że na główne, wrześniowe uroczystości zaprosi do Gietrzwałdu "cały episkopat i najwyższe władze państwowe".

"Zdaję sobie sprawę z tego, że mamy dużą +konkurencję+, bo w przyszłym roku jest i 100. rocznica objawień w Fatimie i 300. rocznica koronacji obrazu z Jasnej Góry. Ale nie zniechęcamy się, Gietrzwałd wart jest przypominania, warto pamiętać o tym, co tu się wydarzyło" - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami abp Józef Górzyński. W ocenie metropolity warmińskiego celebrowanie rocznicy objawień w Gietrzwałdzie winno mieć wymiar nie tylko lokalny, ale i ogólnokrajowy.

"Tym bardziej, że nakładają się dwie okrągłe rocznice: 140 objawień i 50 rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej" - dodał abp. Górzyński.

Kuria w Olsztynie planuje, że w nadchodzącym roku co miesiąc do Gietrzwałdu będą przybywały zorganizowane pielgrzymki, cyklicznie będą się tam też odbywać rekolekcje, czy spotkania ruchów religijnych.

Gietrzwałd jest jedynym w Polsce i jednym z 12 na świecie miejsc objawień maryjnych uznanych oficjalnie przez Watykan za autentyczne. Gietrzwałdzkie objawienia miały miejsce w 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były 13-letnia Justyna Szafryńska oraz 12-letnia Barbara Samulowska; jak mówiły, Matka Boża przemówiła do nich po polsku i prosiła o codzienne różańcowe modlitwy.

Od 2005 roku trwa proces beatyfikacyjny Barbary Samulowskiej (od tamtej pory można ją określać mianem Sługi Bożej), która w dorosłym życiu została zakonnicą i większą część życia spędziła w Gwatemali.

« 1 »
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama