WOŚP i Caritas Polska razem

dodane 11.01.2017 20:30

Wojciech Teister

Caritas wydał oświadczenie i przekazał na aukcję WOŚP lampę oliwną w kształcie gołębia pokoju, WOŚP dziękuje Caritas. Wspólnie podkreślają: Nie jesteśmy konkurentami!

WOŚP i Caritas Polska razem   fb - WOŚP Jerzy Owsiak

Kontekstem wydarzeń jest zaplanowana na 14 stycznia (dzień przed finałem WOŚP) przez Caritas Polową zbiórka na potrzebujących Syryjczyków. Choć zbiórka ma się odbyć na piknikach wojskowych organizowanych przy okazji przyjazdu do Polski amerykańskich żołnierzy, przez część komentatorów została zinterpretowana jako akcja konkurencyjna do WOŚP.

W sieci zawrzało. Caritas został ostro zaatakowany przez część internautów. Przy tej okazji Caritas Polska (Caritas Polowe jest od tej organizacji niezależne) wydało oświadczenie, w którym czytamy:

Każdy, kto działa na rzecz bliźniego jest godny szacunku. Caritas Polska nie podejmuje żadnych działań przeciwko Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, nie konkuruje z nią ani nie szuka porównań. Ilość problemów społecznych i osób potrzebujących zainteresowania i wsparcia w Polsce jest ogromna. Jest tu miejsce dla każdego, kto angażuje się w pomoc dla bliźniego. Apelujemy o szacunek, wsparcie i przestrzeń do działania dla wszystkich ludzi i organizacji dobrej woli oraz o zaprzestanie podziałów i konfrontacji.

Prosząc o szacunek i pokój, postanowiliśmy przekazać na aukcję XXV Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy lampę oliwną w kształcie gołębia pokoju, wykonaną przez chrześcijan z Bliskiego Wschodu.

Wyjaśniając kontrowersje dotyczące sobotniej zbiórki na rzecz ofiar wojny syryjskiej, informujemy: Caritas Polska nie odcina się od Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, wyjaśnia jedynie, że Caritas Polowa jest autonomiczną, niezależną od Caritas Polska organizacją, związaną misyjnie z Wojskiem Polskim. Caritas ta brała m.in. udział w misjach w Iraku, Kosowie, Afganistanie, Libanie i w Kongo. Aktualnie została poproszona o udział w wydarzeniach realizowanych przez Wojsko Polskie, co związane jest z jej misją statutową. Jesteśmy przekonani, że wydarzenia 14 stycznia do współorganizacji których zaproszono Caritas Polową Wojska Polskiego nie wpłyną na atmosferę i powodzenie XXV finału WOŚP, który odbędzie się 15 stycznia.

W odpowiedzi na oświadczenie Caritas, WOŚP opublikowało za pośrednictwem Facebooka oświadczenie, w którym dziękuje Caritas. czytamy w nim:

Całym sercem podpisujemy się pod oświadczeniem Caritas Polska. Każda akcja, której celem jest pomoc innym, powinna być doceniana i wspierana. Dziękujemy Caritas Polska, z którą od wielu lat jesteśmy w stałym kontakcie i której tak jak nam zależy na promowaniu pomagania.

Oświadczenia wydane przez obie organizacje są wyraźnym apelem, który pokazuje, że nie ma konkurencji między nimi, pomimo toczącego się w sieci konfliktu między internautami, który można streścić w pytaniu: "wspierać WOŚP czy Caritas". Takie konfrontacyjne pytanie tworzy sztuczne podziały i szkodzi działaniom charytatywnym w Polsce.

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 21 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 Gość 17.01.2017 17:33
Niezalogowany użytkownik Po latach na "nie", teraz, jakie zgodne "małżeństwo"- Caritas Polska S.A i WOŚP. Ciekawe za jaką cenę...ten kompromis. Nie tylko smutne, ale kompromitujące Kościół.
Plusów: 1 Gość 16.01.2017 20:36
Niezalogowany użytkownik Smutne, bardzo smutne.
Plusów: 5 Gość 14.01.2017 10:18
Niezalogowany użytkownik Wątpię w sens tego gestu; zaczynam wątpić w Caritas.
Plusów: 1 Gość 13.01.2017 21:40
Niezalogowany użytkownik Myślę, że chodzi tutaj o pomoc drugiemu człowiekowi, każdy z nas ma sumienie i zgodnie z tym co mówił Chrystus " nie sądźcie abyście nie byli sądzeni" nie nam jest oceniać tą czy inną organizace, tego lub innego człowieka. Każdy z nas będzie musiał zdać sprawę ze swego życia.

wszystkie komentarze >