Międzynarodowa Nagroda Mostu dla abp. Alfonsa Nossola

dodane 03.03.2017 11:41

ak/diecezja.opole.pl/brueckepreis.de

Emerytowany biskup opolski nagrodzony za zasługi w zbliżaniu ludzi różnych narodów, kultur i poglądów.

Międzynarodowa Nagroda Mostu dla abp. Alfonsa Nossola   Andrzej Kerner /Foto Gość Abp Alfons Nossol

Przewodniczący Kapituły Międzynarodowej Nagrody Mostu (der Internationale Brückepreis) Miasta Zgorzelec/Görlitz, prof. dr Willi Xylander poinformował, że jej tegorocznym laureatem został abp Alfons Nossol, emerytowany biskup opolski.

W uzasadnieniu przyznania nagrody arcybiskupowi Nossolowi podkreślono jego osobiste, długoletnie zaangażowanie na rzecz budowania mostów między ludźmi z różnych środowisk, narodowości i konfesji oraz trud poświęcony dla duchowego łączenia religii, wyznań i narodów jako wspólnoty ducha.

Międzynarodowa Nagroda Mostu przyznawana jest od 1993 roku (od 1998 r. rokrocznie), początkowo przez miasto Görlitz, od 2001 roku wspólnie przez miasta Zgorzelec i Görlitz. Głównym kryterium wyboru laureata jest jego osobiste zaangażowanie w tworzeniu impulsów pobudzających do myślenia i działania na rzecz integrowania ludzi, narodów, kultur. Jej laureatami byli m.in. Jean-Claude Juncker, Tadeusz Mazowiecki, Norman Davies, Arvo Pärt, Günter Grass, Władysław Bartoszewski, kard. Miloslav Vlk, Freya von Moltke, Marion Gräfin Dönhoff.

Nagroda zostanie wręczona Księdzu Arcybiskupowi 3 listopada 2017 r. w Teatrze Gerharta-Hauptmanna w Gӧrlitz. Laudację wygłosi wieloletni minister nauki i sztuki Saksonii prof. Hans-Joachim Meyer, który przez wiele lat pełnił również funkcję przewodniczącego Centralnej Rady Katolików w Niemczech.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ABP ALFONS NOSSOL, MIĘDZYNARODOWA NAGRODA MOSTU, POJEDNANIE

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 3 roland 05.03.2017 11:40
Niezalogowany użytkownik Co za idiotyczny i prymitywny komentarz powyzej o mostach z niemcami. Z prwnoscia ten, ktory go napisal niewiele ma.wspolnego ze slaskiem i jego kultura. Przeprymitywizm
Plusów: 2 Anna Panna 04.03.2017 00:02
Niezalogowany użytkownik 1) Piękne grono laureatów,; pozazdrościć towarzystwa... 2) Przypomniało mi się, jak prorok Eliasz budował mosty z kapłanami Baala. 3) Mostów przez granicę z Niemcami nie potrzebujemy.

wszystkie komentarze >

Reklama