107,6 FM

Pierwsze 100 tys. zł dla Aleppo

26 kwietnia Caritas Archidiecezji Krakowskiej przesłała Caritas Polska pierwszą część ofiar ze zbiórki na pomoc Syrii, przekazaną przez małopolskie parafie. To aż 100 tys. zł!

Zbiórka do puszek na pomoc ofiarom konfliktu w Syrii, przede wszystkim w zrujnowanym Aleppo, odbyła się na prośbę Episkopatu Polski w Niedzielę Bożego Miłosierdzia.

- 15 marca minęło 6 lat od rozpoczęcia wojny w Syrii, która zburzyła życie ponad 23 mln Syryjczyków. Połowa z nich musiała uciekać ze swoich domów - ponad 5 mln osób w obawie o swoje życie wyjechało z kraju. Sytuacja wciąż jest dramatyczna, pomocy humanitarnej potrzebuje ponad 13 milionów osób, w tym 6 mln dzieci - wyjaśnia Agnieszka Homan z Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Głównym projektem pomocy Syrii, rozpoczętym ponad pół roku temu przez Caritas Polska, jest akcja "Rodzina Rodzinie". Polega ona na materialnym wsparciu konkretnych rodzin poszkodowanych przez wojnę i do dziś ponad 3,5 tys. syryjskich rodzin zostało objętych opieką przez Polaków biorących udział w programie. Wśród darczyńców są rodziny, szkoły, parafie, zakony, organizacje kościelne i świeckie oraz osoby indywidualne. Według statystyk Caritas, darczyńcy zadeklarowali już pomoc w wysokości 13 mln zł.

- Po wizycie przedstawicieli Caritas Polska w Aleppo w marcu 2017 r., podczas której nasza delegacja mogła przyjrzeć się sytuacji mieszkańców i rozpoznać najbardziej pilne potrzeby, zapadła decyzja o rozpoczęciu nowych projektów z zakresu pomocy żywnościowej, medycznej i edukacji wspólnie z partnerami - Zgromadzeniem Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi i Caritas Syria - opowiada A. Homan.

Pierwszy projekt to pomoc żywnościowa dla 2 tys. rodzin w Aleppo przez dwa miesiące. Każda rodzina otrzyma około 30 dolarów na zakup jedzenia. Z kolei projekt edukacyjny polega na finansowym wsparciu 800 studentów uczelni wyższych w Aleppo i będzie trwać 6 miesięcy.

- Warto dodać, że Caritas Polska wspiera ofiary wojen na Bliskim Wschodzie od 2012 r. W tym czasie przeprowadzonych zostało 19 projektów, m.in. kilkuletnie finansowanie szpitala w Damaszku, finansowanie klinik mobilnych, organizowanie paczek świątecznych dla dzieci, zapewnienie mleka modyfikowanego dla dzieci uchodźców irackich w Kurdystanie w akcji "Mleko dla Kurdystanu".

Każdy, kto chce włączyć się w akcję pomocy, w dowolnym momencie może wysłać charytatywny SMS na numer 72052, wpisując w treści: SYRIA. Koszt jednej wiadomości to 2,46 zł z VAT.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama