Sformułowanie "polski obóz zagłady" w hiszpańskim "El Pais"

dodane 01.06.2017 18:45

PAP |

W internetowym wydaniu dziennika "El Pais" w artykule na temat śmierci byłego strażnika w Auschwitz Reinholda Hanninga, hiszpańska gazeta napisała, że miejsce to było "polskim obozem zagłady". Po interwencji Ambasady RP w Madrycie sformułowanie to usunięto.

Sformułowanie "polski obóz zagłady" w hiszpańskim "El Pais"   gui.tavares / CC 2.0 Dziennik El Pais

Jak poinformowała PAP Monika Domańska-Szymczak z Ambasady RP w Madrycie, placówka dyplomatyczna wkrótce po publikacji artykułu o śmierci Hanninga skontaktowała się z redakcją "El Pais". Wydawca zapewnił, że skoryguje artykuł na stronie internetowej, a sformułowanie "polski obóz zagłady" nie pojawi się w papierowym wydaniu dziennika.

"Redakcja wyraziła ubolewanie i obiecała, że podobne kłamliwe sformułowania nie będą publikowane w przyszłości" - powiedziała Domańska-Szymczak.

W czwartek w godzinach popołudniowych tekst dotyczący śmierci Hanninga na stronie internetowej "El Pais" został skorygowany. Ze zdania opisującego obóz zagłady usunięto wyraz "polski", zastępując go sformułowaniem "niemiecki w okupowanej Polsce".

Wcześniej w tekście o zgonie 95-letniego "nazistowskiego strażnika z Auschwitz" czołowy hiszpański dziennik napisał, że "Reinhold Hanning był przez dwa lata w polskim obozie zagłady".

"El Pais" przypomniał, że w 2016 r. Hanning został skazany w Niemczech na pięć lat więzienia za udział w zbrodniach w nazistowskim obozie Auschwitz. O jego śmierci poinformował w czwartek jego adwokat Andreas Scharmer. Ujawnił, że zgon nastąpił we wtorek.

Hanning wstąpił do niemieckiej hitlerowskiej formacji paramilitarnej SS w wieku 19 lat. Strażnikiem w Auschwitz był w latach 1943-1944.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, HISTORIA, HISZPANIA, PAP, POLSKA

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 JAWA25 02.06.2017 12:33
http://www.citizengo.org/pl/w-sprawie-uchwalenia-ustawy-penalizujacej-uzycie-sformulowania-polski-oboz-koncentracyjny
Plusów: 3 Kkusz 01.06.2017 23:50
Niezalogowany użytkownik http://rdi.org.pl/

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl