Zamachowiec spod katedry Notre Dame to... laureat nagrody Komisji Europejskiej

dodane 08.06.2017 12:13

PAP |

Massip Farid Ikken, który zaatakował młotkiem policjantów koło katedry Notre Dame w Paryżu, to dziennikarz, który pracował dla TV i gazety w Szwecji - informują media w tym kraju. W 2009 r. Ikken otrzymał nagrodę Komisji Europejskiej za reportaż o imigrantach.

Zamachowiec spod katedry Notre Dame to... laureat nagrody Komisji Europejskiej   PAP/EPA/YOAN VALAT Policjant w okolicach paryskiej katedry Notre Dame

Ikken urodził się w Algierii i mówił o sobie, że jest algierskim Berberem. W 2004 roku ożenił się z obywatelką Szwecji i przeniósł do tego kraju. Małżeństwo rozpadło się rok później, ale Ikken pozostał w Szwecji. Wielokrotnie się przeprowadzał, mieszkał w różnych częściach Sztokholmu i w Uppsali. W 2006 roku podjął studia dziennikarskie, które rozpoczął na Uniwersytecie w Sztokholmie, a ukończył w Uppsali, gdzie zdobył tytuł magistra. W latach 2009-2010 Algierczyk pracował jako wolny strzelec dla szwedzkich mediów, m.in. krótko dla lokalnej gazety "Soedermanlands Nyheter".

"Oczywiście to przykre, że była tu z nami osoba, która okazała się zdolna do tego typu rzeczy, ale przez osiem lat wiele może się wydarzyć. Wtedy nie żywiliśmy wobec niego żadnych obaw" - powiedziała w wywiadzie dla szwedzkiej telewizji redaktor naczelna gazety Anna Falk.

Szwedzkie radio publiczne, Sveriges Radio, w opublikowanym na swojej stronie internetowej oświadczeniu poinformowało, że w obliczu dużego zainteresowania mediów może potwierdzić, iż "osoba o takim nazwisku jak podejrzany o zamachy w Paryżu, w 2010 roku przez sześć tygodni pracowała jako stażysta w siedzibie radia w Goeteborgu". Ikken zajmował się tam głównie tematami lokalnymi. Jak poinformowała rozgłośnia, po zakończeniu stażu współpraca z mężczyzną nie była kontynuowana.

W 2009 roku Algierczyk otrzymał dziennikarską nagrodę Komisji Europejskiej za reportaż o sytuacji osób ubiegających się o azyl w Szwecji, które nie mają nawet dostępu do opieki medycznej. W komunikacie prasowym zamieszczono wypowiedź Ikkena, że tak ważne tematy jak dyskryminacja i różnorodność to sprawy, którymi dziennikarze powinni się zajmować. Nagrodzony reportaż został opublikowany m.in. w szwedzkiej gazecie "Folket".

W 2013 roku Ikken wrócił na krótko do Algierii, skąd w 2014 roku przeniósł się do Francji i zamieszkał w miejscowości Cergy-Pontoise na północ od Paryża. Rozpoczął tam studia doktoranckie na wydziale humanistycznym paryskiej uczelni Universite Pantheon-Assas.

Jak powiedział w wywiadzie dla francuskiej telewizji LCI jego promotor, prof. Arnaud Mercier, praca Ikkena dotyczyła tego, "jak media w państwach Maghrebu poruszają temat wyborów parlamentarnych w innych krajach i jak przedstawiają te wiadomości odbiorcom".

"Jestem kompletnie zaskoczony. Pamiętam, że był łagodny jak baranek. Nic nie wskazywało na to, że jego poglądy się zradykalizowały. Niestety nie miałem z nim kontaktu od listopada (2016 roku - PAP), kiedy przestał kontaktować się ze mną w sprawie pracy" - dodał w wywiadzie dla LCI Mercier.

We wtorek 6 czerwca Massip Farid Ikken zaatakował młotkiem policjanta pilnującego porządku na placu przed katedrą Notre Dame w Paryżu. Jak potwierdził szef francuskiego MSW Gerard Collomb, podczas ataku napastnik krzyczał przed atakiem: "To za Syrię!". Ikken został postrzelony w klatkę piersiową przez drugiego funkcjonariusza i aktualnie przebywa w szpitalu. Oprócz młotka znaleziono przy nim także noże kuchenne. Jak podała AFP, podczas rewizji w mieszkaniu mężczyzny znaleziono nagranie wideo, w którym przysięga on wierność Państwu Islamskiemu.

Podczas ataku w katedrze Notre Dame przebywało ok. 900 osób.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| FRANCJA, PAP, SZWECJA, TERRORYZM, UE

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 MacBlacker 12.06.2017 12:36
Coś jak nasz "antyfaszystanroku"! Który śwuadomiemi celowo zarażał kobie HIV!!!
Plusów: 0 Gość 09.06.2017 10:13
Niezalogowany użytkownik Zatem z definicji żadna osoba o korzeniach innych niż - w tym wypadku francuskie - nie powinna nigdy dostać żadnej nagrody. Jeszcze pytanie, do którego pokolenia sięgnąć? Coś jak getto ławkowe tylko dalej sięgające? Albo wagony nὔr fὔr....
Plusów: 10 Gość 08.06.2017 13:10
Niezalogowany użytkownik To właśnie jest komisja eropejska nagradza potencjalnych terrorystów A karze Polskę i inne kraje które mówią jak jest i głośno deklarują swój przeciw . Już dawno stwierdziłem że Unia eropejska chyba rządzą osoby powiązane z isis...

wszystkie komentarze >