107,6 FM

Po co w ogóle człowiekowi instytucje, prawa?

Albowiem Syn Człowieczy jest Panem szabatu. Mt 12,8

Pewnego razu Jezus przechodził w szabat pośród zbóż. Uczniowie Jego, odczuwając głód, zaczęli zrywać kłosy i jeść ziarna.

Gdy to ujrzeli faryzeusze, rzekli Mu: «Oto twoi uczniowie czynią to, czego nie wolno czynić w szabat». A On im odpowiedział: «Czy nie czytaliście, co uczynił Dawid, gdy poczuł głód, on i jego towarzysze? Jak wszedł do domu Bożego i jadł chleby pokładne, których nie było wolno jeść ani jemu, ani jego towarzyszom, lecz tylko kapłanom?

Albo nie czytaliście w Prawie, że w dzień szabatu kapłani naruszają w świątyni spoczynek szabatu, a są bez winy? Oto powiadam wam: Tu jest coś większego niż świątynia.

Gdybyście zrozumieli, co znaczy: „Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary”, nie potępialibyście niewinnych. Albowiem Syn Człowieczy jest Panem szabatu».


Po co w ogóle człowiekowi instytucje, prawa? Otóż są one lekarstwem – nie zawsze doskonałym, ale jednak – na wszelakie ludzkie niedomagania, na przypisaną człowiekowi niedoskonałość. To dlatego trzeba dbać o literę prawa, a jeszcze bardziej troszczyć się o ducha prawa, ale… Ale ciągle trzeba mieć w pamięci, że to – w ostateczności – jednak tylko protezy, chroniące przed potknięciem, upadkiem. „Gdybyście zrozumieli, co znaczy: Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary, nie potępialibyście niewinnych” – powiada Jezus do faryzeuszy. Miłosierdzie, o którym mówi Chrystus, jest wyzwaniem do zaszczepienia ludziom nowych, lepszych czy po prostu doskonałych form współbytowania – nie bardziej czy mniej mechanicznym odwoływaniem się do znanych, restrykcyjnych, obowiązujących reguł; nie do wprowadzającego porządek w życiowy chaos rytuału, ale do spojrzenia na drugiego człowieka ze zrozumieniem. Do spojrzenia na niego w taki sposób, jakby był mną, tobą, tym, który spogląda.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Gość
  21.07.2017 12:23
  Piękne słowa. W kontekście momentu tej wypowiedzi mam jednak głęboką nadzieję, że Pan redaktor nie chce przekazać czytelnikom GN, że niekwalifikowana większość sejmowa i minister sprawiedliwości są "panami konstytucji" i - wzorem Jezusa - w sposób ewidentny łamią konstytucję (rytułał) dla dobra narodu??
  doceń 3
 • Gość qwerty
  21.07.2017 12:41
  Gościu - nie mieszaj polityki do Kościoła...
  doceń 2
 • Gość2
  21.07.2017 14:06
  Z przykrością stwierdzam, że te rozważania stają się z dnia na dzień coraz bardziej banalne. W dzisiejszym chorym świecie pod te słowa każdy może sobie wstawić wszystko i dopasowywać jak mu wygodnie. Takie gadanie o niczym.... I szczerze mówiąc, czy nie lepiej, by osoby duchowne tłumaczyły Ewangelię, niż jacyś świeccy redaktorzy?
 • JAWA25
  21.07.2017 23:27
  "Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary" dokładnie "Miłosierdzia chcę, a nie ofiary" http://biblia.oblubienica.eu/interlinearny/index/book/1/chapter/9/verse/13/param/1/version/TR
  doceń 1
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.