Poręba: Działania KE próbą zdestabilizowania sytuacji politycznej w Polsce

dodane 26.07.2017 15:34

PAP |

Działania KE pokazują jej jednoznaczne zaangażowanie po stronie opozycji, są wtrącaniem się w polskie sprawy i skandaliczną próbą zdestabilizowania sytuacji politycznej w Polsce - ocenił europoseł PiS Tomasz Poręba decyzję KE ws. reformy polskiego sądownictwa.

Poręba: Działania KE próbą zdestabilizowania sytuacji politycznej w Polsce   Pysiekm / CC-SA 3.0 Tomasz Poręba

"Komisja Europejska traci resztki wiarygodności. Tydzień temu lewicowy komisarz Frans Timmermans brutalnie atakował Polskę, chociaż sprawa reformy sądownictwa była dopiero procedowana, dziś ponownie straszy, poucza, grozi i szantażuje. To pokazuje jednoznaczne zaangażowanie KE po stronie opozycji, jest wtrącaniem się w polskie sprawy i skandaliczną próbą zdestabilizowania sytuacji politycznej w naszym kraju" - powiedział PAP Poręba.

Wcześniej w środę wiceszef KE i komisarz ds. praworządności Frans Timmermans powiedział na konferencji, że polska ustawa o ustroju sądów powszechnych została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, co uzasadnia rozpoczęcie procedury o naruszenie praworządności w momencie jej publikacji. KE zamierza wysłać Polsce wezwanie do usunięcia uchybienia, gdy tylko ustawa zostanie opublikowana.

Timmermans mówił też, że ustawy dotyczące sądownictwa w Polsce będą miały bardzo poważny, negatywny wpływ na niezawisłość wymiaru sprawiedliwości. Podkreślił jednocześnie, że KE cieszy się, iż prezydent Duda ogłosił decyzję w sprawie weta dwóch z nich.

Wiceszef KE odniósł się też do ustawy o Sądzie Najwyższym - powiedział, że w przypadku odwołania sędziów SN lub przeniesienia ich w stan spoczynku KE jest gotowa uruchomić art. 7 traktatu unijnego, dopuszczający sankcje wobec Polski.

Jak zaznaczył, KE zaleca, aby polskie władze rozwiązały wszystkie zidentyfikowane problemy w sprawie sądownictwa w ciągu miesiąca.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, KE, ORGANIZACJE, PAP, PARTIE, PE, PIS, SĄDOWNICTWO, UE, UNIA EUROPEJSKA

Przeczytaj komentarze | 1 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 Gość 26.07.2017 21:29
Niezalogowany użytkownik A co robią polscy europosłowie w tym czasie ? Prawdopodobnie dzielą się coraz bardziej na "dobrych Europejczyków" i "tych " Polaków. A w UE świeci triumfy stara zasada "Divide et impera", służąca zzniszczeniu kultury europejskiej.

wszystkie komentarze >