107,6 FM

Poręba: Działania KE próbą zdestabilizowania sytuacji politycznej w Polsce

Działania KE pokazują jej jednoznaczne zaangażowanie po stronie opozycji, są wtrącaniem się w polskie sprawy i skandaliczną próbą zdestabilizowania sytuacji politycznej w Polsce - ocenił europoseł PiS Tomasz Poręba decyzję KE ws. reformy polskiego sądownictwa.

"Komisja Europejska traci resztki wiarygodności. Tydzień temu lewicowy komisarz Frans Timmermans brutalnie atakował Polskę, chociaż sprawa reformy sądownictwa była dopiero procedowana, dziś ponownie straszy, poucza, grozi i szantażuje. To pokazuje jednoznaczne zaangażowanie KE po stronie opozycji, jest wtrącaniem się w polskie sprawy i skandaliczną próbą zdestabilizowania sytuacji politycznej w naszym kraju" - powiedział PAP Poręba.

Wcześniej w środę wiceszef KE i komisarz ds. praworządności Frans Timmermans powiedział na konferencji, że polska ustawa o ustroju sądów powszechnych została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, co uzasadnia rozpoczęcie procedury o naruszenie praworządności w momencie jej publikacji. KE zamierza wysłać Polsce wezwanie do usunięcia uchybienia, gdy tylko ustawa zostanie opublikowana.

Timmermans mówił też, że ustawy dotyczące sądownictwa w Polsce będą miały bardzo poważny, negatywny wpływ na niezawisłość wymiaru sprawiedliwości. Podkreślił jednocześnie, że KE cieszy się, iż prezydent Duda ogłosił decyzję w sprawie weta dwóch z nich.

Wiceszef KE odniósł się też do ustawy o Sądzie Najwyższym - powiedział, że w przypadku odwołania sędziów SN lub przeniesienia ich w stan spoczynku KE jest gotowa uruchomić art. 7 traktatu unijnego, dopuszczający sankcje wobec Polski.

Jak zaznaczył, KE zaleca, aby polskie władze rozwiązały wszystkie zidentyfikowane problemy w sprawie sądownictwa w ciągu miesiąca.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama