Oazowa trójka na krakowskim Kazimierzu

dodane 27.07.2017 14:10

Urszula Rogólska

zobacz galerię 

Dla przeżywania trzeciego stopnia Oazy Żywego Kościoła, to miejsce wymarzone! 32 bielsko-żywieckich oazowiczów przeżywa swoje wakacyjne rekolekcje w Krakowie.

Oazowa trójka na krakowskim Kazimierzu   Urszula Rogólska /Foto Gość Cała wspólnota przeżywająca III stopień OŻK w Krakowie

Za bazę wybrali Szkołę Podstawową nr 22 na krakowskim Kazimierzu. Rolę kaplicy spełnia szkolna aula, ale wokół mają tyle kościołów, że Eucharystię sprawują codziennie w innym miejscu. 25 dziewczyn i 7 chłopaków codziennie wzorowo dba o porządek w budynku - a ten zdecydowanie sprzyja duchowym poszukiwaniom tego, co na ich etapie formacji najważniejsze.

Opiekę nad młodymi sprawują: ks. Piotr Niemczyk, moderatorka Agnieszka Czerwik, kleryk Marek Figiel oraz animatorki: muzyczna Natalia Zubkowicz i odpowiedzialne za grupy: Agnieszka Popardowska, Gabriela Janik i Karolina Reiss.

  Urszula Rogólska /Foto Gość Codziennie poznają wspólnotę Kościoła w różnych jej aspektach

Ks. Niemczyk podkreśla: - Kraków to według mnie znakomite miejsce na przeżywanie tego etapu formacji, na którym są uczestnicy tych rekolekcji. Bo na trzecim stopniu OŻK chodzi o poznawanie Kościoła na różnych jego płaszczyznach. W Krakowie nietrudno tu odnaleźć wielkie bogactwo kulturowe i dziedzictwo Kościoła. W obrębie samego Starego Miasta znajdziemy mnóstwo kościołów, do których można spokojnie dojść pieszo. Codziennie odwiedzamy inny, duchowo pielgrzymujemy także do kościołów rzymskich. Każdego dnia także spotykamy się z różnymi osobami, wspólnotami, które w jakiś sposób reprezentują Kościół, spełniają w nim pewne konkretne zadanie. 

- Razem szukamy swojego miejsca w Kościele, jak i w samym Ruchu Światło-Życie - dodaje Agnieszka Czerwik. - Czy będzie to powołanie do życia w samotności, w rodzinie, kapłaństwie, zakonie. Jest jeszcze inna strona powołania: powołanie do bycia nauczycielem, dziennikarzem, innych zadań. Spotkania te mają być zachętą do odkrywania różnorodności barw palety, z jakich składa się Kościół.

  Urszula Rogólska /Foto Gość Wspólnota na modlitwie

Oazowicze spotkali się m.in. z kardynałem Stanisławem Dziwiszem, bp. Grzegorzem Rysiem, członkami Odnowy w Duchu Świętym, Domowego Kościoła, tercjarką dominikańską, kobietą przygotowującą się do obrzędu konsekracji dziewic, byli w seminarium duchowym, u albertynów, klarysek. Pojechali także do Kalwarii Zebrzydowskiej,

- Dzięki spotkaniom z żywym Kościołem, poznajemy inne wspólnoty, odkrywamy do czego Pan Bóg nas powołuje, gdzie jest moje miejsce w Kościele - mówi Gabrysia Janik. - Najciekawsze było dla mnie spotkanie w seminarium, gdzie usłyszeliśmy o powołaniu do kapłaństwa i poznaliśmy zupełnie nieznaną mi codzienności życia w seminarium.

- Osoby, które już znalazły swoje miejsce w Kościele, są dla nas inspiracją i źródłem informacji - zaznacza Jakub Małecki. - Dla mnie zaskoczeniem był fakt, że w Kościele można być w zakonie i nie składać ślubów czystości, posłuszeństwa i ubóstwa, o czym opowiadała na pani będąca w III zakonie św. Dominika.
  Urszula Rogólska /Foto Gość Jak to na oazie - coś dla ducha, ale i coś dla ciała
- Trójka to czas, w którym uświadamiamy sobie, że nasza formacja - której pewien etap kończymy - to jednak nie koniec. Musimy iść dalej z tym co mamy, przekazywać to innym ludziom. Uczymy się jak do nich wyjść, jak im mówić, że kochamy Pana Boga. To początek drogi, która jest dla nas nową nauką życia w Kościele - dodaje Martyna Wrona.

- Odkrywaniu swojego miejsca w Kościele, we wspólnocie, bardzo pomaga mi czas, który mamy tutaj na modlitwę, ciszę, na pogłębianie naszej relacji z Panem Bogiem - uzupełnia Natalia Trzepaczka.

Jutro, w piątek 29 lipca, oazowicze wezmą udział w wakacyjnym Dniu Wspólnoty, który odbędzie się w kościele św. Pawła na bielskim osiedlu Polskich Skrzydeł.

  Urszula Rogólska /Foto Gość Oazowiczki: Natalia Trzepaczka, Gabrysia Janik i Martyna Wrona

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ARCHIDIECEZJA KRAKOWSKA , DIECEZJA BIELSKO-ŻYWIECKA, KRAKÓW, OAZA, REKOLEKCJE, RUCH ŚWIATŁO-ŻYCIE, TRZECI STOPIEŃ

Dodaj swój komentarz »

Uwaga! Komentarze do tej dyskusji mogą być dodawane wyłącznie przez osoby zalogowane. Zapraszamy do się lub zapisania.

Reklama