Mocna oprawa meczu Legii - kibice przypomnieli o zabitych w Powstaniu dzieciach

dodane 03.08.2017 07:09

Wojciech Teister

Mecz, w którym legioniści walczyli o awans do LM, również poprzedziła minuta ciszy ku czci poległych w Powstaniu Warszawskim.

Mocna oprawa meczu Legii - kibice przypomnieli o zabitych w Powstaniu dzieciach   PAP/Bartłomiej Zborowski

Przed meczem kwalifikacyjnym do piłkarskiej Ligi Mistrzów, w którym Legia Warszawa grała na własnym boisku z zespołem z Astany, kibice warszawskiego klubu przygotowali niezwykłą oprawę. Na trybunie można było zobaczyć biało-czerwone tło i rok 1944, a na pierwszym planie człowieka w hitlerowskim mundurze przystawiającego pistolet do głowy polskiego chłopca. Na dole napis po angielsku, którego treść w tłumaczeniu brzmiała: "Podczas Powstania Warszawskiego Niemcy zabili 160 tysięcy ludzi, tysiące z nich to były dzieci".

Niezwykła oprawa w niezwykłym czasie - 2 sierpnia - dzień po 73. rocznicy wybuchu powstania. Już w piątek, sobotę i niedzielę przypadnie kolejna rocznica rzezi warszawskiej Woli, gdzie w ciągu trzech dni siły niemieckie wymordowały ok 60 tys. ludzi - w zdecydowanej większości cywilów, w tym starców, kobiety i dzieci. W sumie w powstaniu Niemcy zamordowali ok 160 tys. Polaków - większość nie w czasie walk, ale na skutek zaplanowanej eksterminacji. Dowódcy niemieckich formacji odpowiedzialnych za ludobójstwo na Woli nigdy nie zostali pociągnięci do realnej odpowiedzialności, niektórzy pełnili po wojnie funkcje w aparacie państwowym RFN (jak np. SS-Gruppenführer Heinz Reinefarth, który przez wiele lat był burmistrzem Westerlandu na północy kraju, a następnie, po wycofaniu z polityki, pracował jako adwokat). 

W sytuacji gdy media w wielu krajach próbują fałszować historię (np. stosując określenia takie jak "polskie obozy zagłady"), taka oddolna oprawa międzynarodowego meczu, jakim jest walka o Ligę Mistrzów, ma duże znaczenie - jest wyraźnym komunikatem dla świata i przypomina o tym, jak w rzeczywistości wyglądała II wojna światowa.

O oprawie na meczu i ofiarach z czasów powstania pisały dziś serwisy na całym świecie:

 

 

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 13 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 Gość 05.08.2017 09:04
Niezalogowany użytkownik Prawda i pamięć. Nie - nienawiść
Plusów: 1 Gość 04.08.2017 20:34
Niezalogowany użytkownik Kocham was kibice Legii. Jesteście najlepszą polską młodzieżą.
Plusów: 2 Gość 04.08.2017 17:39
Niezalogowany użytkownik Ale czy odpowiednim miejscem dla uczczenia pamięci jest stadion?? Dla mnie to trochę profanacja.
Plusów: 2 Gość2 04.08.2017 16:56
Niezalogowany użytkownik Kolejna grupa pożytecznych idiotow. Żeby się powoływać w swojej argumentacji na argumenty religijne, trzeba coś wiedzieć na temat. Idąc waszym tokiem myślenia, trzeba wymazać z Biblii wszystkie fakty historyczne, mówiące o przesladowaniu najpierw Żydów przez Egipcjan, Asyryjczykow, Babilonczykow, Greków i Rzymian, a następnie pierwszych chrześcijan przez Żydów i Rzymian. Jednym słowem wyrzec się prawdy na rzecz poprawności politycznej, albo narracji dyktowanych pierwotnie przez komunistów, a dziś przez kogo? Co innego jest mówienie prawdy, a co innego brak wyłączenia i żądza zemsty... Kto tego nie rozumie jest skończonym ignorantem i szkoda z nim dyskutować. ..

wszystkie komentarze >