Dziewica, męczennica i patronka Europy

dodane 09.08.2017 06:50

KAI |

Dzięki zetknięciu się z autobiografią św. Teresy z Avila przeżyła nawrócenie.

Dziewica, męczennica i patronka Europy   HENRYK PRZONDZIONO /Foto Gość Edyta Stein

Urodziła się 12 października 1891 r. we Wrocławiu jako jedenaste dziecko głęboko wierzących Żydów. Chociaż w domu gorliwie przestrzegano przepisów religii, Edyta popadła dość wcześnie w zobojętnienie religijne. Mając 20 lat, uważała się za ateistkę. 

W czasie I wojny światowej pracowała w Czerwonym Krzyżu jako pielęgniarka. W 1921 r. dokonało się jej nawrócenie dzięki zetknięciu z autobiografią mistyczki i doktora Kościoła św. Teresy z Avila. Przeczytała tę książkę w ciągu jednej nocy i wreszcie - szukając prawdy - znalazła Boga i Jego miłosierdzie. 

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin. Już jako karmelitanka św. Teresa zaczęła pisać swoje ostatnie dzieło teologiczne „Wiedza Krzyża”, które pozostało niedokończone. 21 kwietnia 1938 r. złożyła śluby wieczyste. 

2 sierpnia 1942 r., podczas masowego aresztowania Żydów, została aresztowana przez gestapo, a następnie wraz z siostrą Różą deportowano ją do obozu w Oświęcimiu. Tam zostały obie zagazowane i spalone 9 sierpnia 1942 roku. 

Beatyfikacji Teresy dokonał w 1987 roku św. Jan Paweł II, kanonizował ją zaś 11 października 1998 roku. 1 października 1999 roku papież ogłosił ją, wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Katarzyną ze Sieny, patronką Europy.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EDYTA STEIN, EUROPA, OŚWIĘCIM, PATRON DNIA, WROCŁAW, ŚW. TERESA BENEDYKTA OD KRZYŻA

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 8 Gość 09.08.2017 10:52
Niezalogowany użytkownik Zadziwiające jest to, że o świętych kobietach podkreśla się ich dziewictwo, a nie komentuje się dziewictwa wśród mężczyzn świętych. Czyżby dziewictwo mężczyzn było mniej ważne od dziewictwa kobiety? Czyżby świętość kobiet polegała zwłaszcza na dziewictwie? Ach te stereotypy....
Plusów: 4 Gość 09.08.2017 08:34
Niezalogowany użytkownik MODLITWA ZA PRZYCZYNĄ ŚW. TERESY BENEDYKTY OD KRZYŻA

O Boże, dziękujemy Ci za dary i talenty, których udzieliłeś swojej służebnicy, Edycie Stein, Siostrze Teresie Benedykcie od Krzyża. W jej życiu ukazałeś nam, że możemy Cię odnaleźć wśród obowiązków i okoliczności naszego codziennego życia. Poprzez jej wstawiennictwo spraw, abyśmy mogli służyć Tobie i naszemu bliźniemu jak najdoskonalej jest to możliwe, tak abyśmy pewnego dnia mogli uczestniczyć w chwale i szczęściu, które przygotowałeś dla tych, którzy Cię kochają. Prosimy o to przez Chrystusa, Pana naszego, Amen.

Boże naszych ojców, napełnij nas wiedzą Krzyża, którą w przedziwny sposób ubogaciłeś świętą Teresę Benedyktę w godzinie męczeństwa i spraw za jej wstawiennictwem, byśmy zawsze szukali Ciebie, Najwyższej Prawdy, i aż do śmierci wytrwali w wierności Twojemu przymierzu miłości, zawartemu we krwi Twojego Syna dla zbawienia wszystkich ludzi. Przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.

wszystkie komentarze >