500 Plus dla seniorów? Ministerstwo pracuje nad projektem

dodane 23.08.2017 07:33

PAP |

500 Plus dla seniorów co rok? Nad pomysłem pracuje resort rodziny i pracy, a jego wprowadzenie w życie bierze pod uwagę Ministerstwo Finansów. Startuje trzyletni maraton wyborczy, a głosy seniorów są dla PiS bezcenne - pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

500 Plus dla seniorów? Ministerstwo pracuje nad projektem   HENRYK PRZONDZIONO /Foto Gość

"Świadczenie finansowe miałoby być wypłacane emerytom i rencistom od 2018 r. Beneficjenci dostawaliby je raz w roku, a nie co miesiąc jak 500 Plus skierowane do rodzin" - czytamy w artykule.

"Widać, że po wprowadzeniu 500 Plus rodziny robią lepsze zakupy, bo ich sytuacja finansowa poprawiła się, a osoby starsze liczą każdy grosz. W wielu rozmowach z emerytami, którzy dostają najniższe świadczenia, przewija się wątek, że taki jednorazowy zastrzyk finansowy pozwoliłby im na niewielkie inwestycje, zrobienie remontu, zakup sprzętu, bo na bieżąco nie są w stanie oszczędzać" - powiedziała Elżbieta Rafalska, minister resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Minister podkreśliła, że chodzi o "wstępny projekt, jeszcze przed konsultacjami".

Aby świadczenie weszło w życie, pieniądze na jego pokrycie powinny zostać zapisane w ustawie budżetowej na 2018 r. "Pracuje obecnie nad nią resort finansów, który szacuje, że sfinansowanie nowego dodatku będzie kosztowało 2,5 mld zł" - wskazuje dziennik.

Z wyliczeń DGP wynika, że środki tej wysokości "pozwolą na wypłatę świadczenia dla 5-6 mln emerytów i rencistów (wszystkich jest ok. 9 mln). Choć będzie to zależało nie tylko od pieniędzy zarezerwowanych w kasie państwa, ale także od tego, czy byłoby to świadczenie w identycznej wysokości dla wszystkich".

"Od przyszłego roku startuje trzyletni wyborczy maraton: najpierw wybory samorządowe w 2018 r., potem w 2019 r. europejskie oraz parlamentarne i wreszcie w 2020 r. prezydenckie" - wskazuje GPC. "Emeryci są i będą istotną grupą wyborców. Zależą od instytucji publicznych, więc politykowi łatwo do nich dotrzeć. Poza tym, z powodu zmian demograficznych, na pewno nie będzie ich ubywać" - ocenił w swym komentarzu dla dziennika politolog Rafał Chwedoruk.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| "DZIENNIK GAZETA PRAWNA", 500 PLUS, EMERYCI, LEGISLACJA, PAP, PARTIE, PRZEGLĄD PRASY, SPOŁECZEŃSTWO, WYBORY, ŚWIADCZENIA

Przeczytaj komentarze | 15 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 amico 25.08.2017 10:42
Niezalogowany użytkownik Emerytura to świadczenie, na które pracował człowiek całe swoje życie od ukończenia szkoły do osiągnięcia wieku emerytalnego i rządzący okradają takich prawdziwych emerytów nie waloryzują im odpowiednio do wzrostu cen emerytur.Nazywają emerytami tych co przepracowali 5, 10 lub 15 lat i im kosztem prawdziwych emerytów dają pieniądze przewidziane dla emerytów. Są Ośrodki Pomocy Społecznej dać tym ludziom zapomogi, żeby mogli żyć godnie jak człowiek. A nie nazywać ich emerytami i pieniądze przeznaczone na podwyżki dla emerytów im przekazywąć.Prawdziwy emeryt to powinien mieć przynajmniej 30 lat pracy.
Po raz kolejny pomoc dla tych, którzy świadomie odprowadzali do zus-u najniższe składki, nie pracowali dziesięciolecia, płatników krus-u itp, a dla tych, którzy przez dziesiątki lat wpłacali uczciwie składki zasilając zus, pozostaje znowu śmiech na sali, wstyd Pani Premier, a nie dbanie o emerytów, bo jeśli znowu podniesiecie najniższe emerytury, a nie wg stażu pracy, będzie to znowu krzywdzące!!!!

Plusów: 0 Gość 25.08.2017 06:31
Niezalogowany użytkownik A może jesteś już 50+ i na 500+ szans nie ma? 😆
Plusów: 5 Gość 24.08.2017 07:05
Niezalogowany użytkownik Zadaniem każdej władzy jest podział dóbr, PiS dzieli tak aby dogodzić najuboższym i zasypywać nierówności spoleczne. Jeśli komuś to nie pasi niech zaglosuje na gangsterską opozycje.
Plusów: 2 Gość 24.08.2017 07:00
Niezalogowany użytkownik Odleciałeś bracie

wszystkie komentarze >