107,6 FM

Szef NATO: Będziemy bardzo uważnie przyglądać się przebiegowi ćwiczeń Zapad '17

Będziemy bardzo uważnie przyglądać się przebiegowi ćwiczeń Zapad '17; kraje powinny respektować zobowiązania na rzecz przejrzystości; wzywam Rosję do wypełniania swoich zobowiązań w ramach Dokumentu Wiedeńskiego OBWE - oświadczył w piątek szef NATO Jens Stoltenberg po spotkaniu z premier Beatą Szydło.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg składa wizytę w Polsce na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. W czwartek spotkał się w Warszawie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Szef NATO na konferencji po spotkaniu z Beatą Szydło podkreślił, że NATO zawsze stara się trzymać otwarte kanały komunikacji z Rosją. Relacjonował, że w ubiegłym miesiącu podczas spotkania rady NATO-Rosja, strona rosyjska poinformowała o ćwiczeniach wojskowych Zapad 2017.

"Będziemy przyglądać się bardzo uważnie przebiegowi tych ćwiczeń" - zapowiedział Stoltenberg.

"Wszystkie kraje mają prawo do prowadzenia ćwiczeń swoich sił zbrojnych, ale kraje powinny również respektować zobowiązania na rzecz przejrzystości" - podkreślił.

"Wzywam Rosję do wypełniania swoich zobowiązań w ramach Dokumentu Wiedeńskiego OBWE, ponieważ przewidywalność i transparencja to kwestie bardzo ważne, kiedy mamy zwiększoną działalność wojskową wzdłuż naszych granic" - oświadczył.

Szef NATO relacjonował, że podczas spotkania z premier Szydło rozmawiał o tym, jak ważna jest obecność NATO w Polsce. Wskazywał, że międzynarodowe grupy bojowe stacjonujące w Polsce, na Litwie, Łotwie i Estonii są znakiem "jedności NATO, siły, a także zdecydowania".

"W ten sposób wysyłamy jasny sygnał, że atak na jednego sojusznika oznacza atak na cały sojusz" - mówił. "Jesteśmy tutaj, po to żeby zapobiegać konfliktowi, a nie po to, by go prowokować" - dodał.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama