Macron: Bardzo niepokojąca polityka polskiego rządu

dodane 31.08.2017 06:30

PAP |

Prezydent Francji Emmanuel Macron skrytykował w wywiadzie dla czwartkowego numeru tygodnika "Le Point" politykę polskiego rządu, który - jego zdaniem - "podważa państwo prawa" i "nie jest rzecznikiem Europy Wschodniej".

Macron: Bardzo niepokojąca polityka polskiego rządu   PAP/EPA/JULIEN WARNAND Prezydent Francji

W wypowiedzi dla tygodnika Macron skrytykował postawę premier Beaty Szydło, która zapowiedziała, że polski rząd nie zmieni stanowiska w sprawie nowelizacji unijnej dyrektywy o pracownikach delegowanych.

"Jednoznacznie potępiam takie podejście i, szerzej, bardzo niepokojącą politykę polskiego rządu, który podważa solidarność europejską, a nawet państwo prawa. Nie jestem jedyny, który tak myśli i to mówi, bo taka jest analiza Komisji (Europejskiej) i naszych partnerów" - powiedział francuski prezydent.

W tym kontekście Macron zaznaczył, że "sam polski prezydent (Andrzej Duda) zawetował dwie reformy wymiaru sprawiedliwości uchwalone przez jego własną partię". "Więc jest się czym niepokoić" - ocenił.

Przypomniał swoje kontakty z przedstawicielami polskich władz: trzy rozmowy z prezydentem Dudą i jedno spotkanie z premier Szydło.

"Ale ja stawiam rzeczy takimi, jakimi one są, publicznie i prywatnie: nie można budować Europy, podważając jej podstawowe zasady. Europa słabnie, w świecie i w oczach jej obywateli, jeśli nie broni dumnie swoich wartości" - powiedział Macron, twierdząc, że nie można tolerować "deptania projektu", jakim jest Unia Europejska.

Podkreślił, że jego stanowisko nie ma nic wspólnego z przeciwstawieniem dwóch bloków: Wschodu i Zachodu. Uznał, że jego niedawne spotkania z przywódcami krajów Europy Środkowo-Wschodniej są dowodem zainteresowania Francji partnerami z tego regionu.

"Polski rząd nie jest rzecznikiem Europy Wschodniej" - powiedział Macron, podkreślając jednocześnie, że "polski naród jest głęboko proeuropejski" i "zaangażowany na rzecz wartości europejskich".

Ubiegłotygodniowa podróż Macrona, podczas której rozmawiał on z przywódcami Austrii, Czech, Słowacji, Rumunii i Bułgarii na temat zmian w unijnej dyrektywie o pracowniach delegowanych, wywołała napięcia dyplomatyczne między Warszawą i Paryżem.

Francuski prezydent komentując w piątek w Bułgarii sprzeciw Warszawy w tej sprawie ocenił, iż Polska stawia się "na marginesie" Europy w "wielu kwestiach". "Polska nie definiuje dzisiaj przyszłości Europy i nie będzie definiować Europy jutra" - mówił.

Premier Beata Szydło odpowiadała mu, że Polska "ani nie jest izolowana w Europie, ani nie jest z nikim skonfliktowana", natomiast "broni swoich praw i swoich racji, tak jak wszystkie pozostałe kraje europejskie".

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, FRANCJA, PAP, PREZYDENT

Przeczytaj komentarze | 22 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 (wujek) Olek 02.09.2017 03:18
Niezalogowany użytkownik Prokuratura Niemiec, urząd władzy wykonawczej, nie widzi, wobec >1000 oskarżeń obywateli, wykroczenia kanclerz Merkel wobec jej przysięgi ... sami swoi, tu i tam. Gdzie ale godny gest polskiego episkopatu wobec Rosji, jak go sobie przypominam wobec Niemiec?
Plusów: 0 Gość 01.09.2017 10:39
Niezalogowany użytkownik Myślę, że nie upadła jeszcze tak nisko jak niektórzy, którzy nazywają inne osoby "gogusiami" jak małe dziecko.
Plusów: 0 Gość 01.09.2017 10:37
Niezalogowany użytkownik Ideologicznie Polska niestety nie zalicza się już do Europy Centralnej.
Plusów: 2 JAWA25 31.08.2017 18:44
"(nied-)oświeconą rewolucją francuską markiza de Sade" wujek wciąż o jednym

wszystkie komentarze >