107,6 FM

Macron: Bardzo niepokojąca polityka polskiego rządu

Prezydent Francji Emmanuel Macron skrytykował w wywiadzie dla czwartkowego numeru tygodnika "Le Point" politykę polskiego rządu, który - jego zdaniem - "podważa państwo prawa" i "nie jest rzecznikiem Europy Wschodniej".

W wypowiedzi dla tygodnika Macron skrytykował postawę premier Beaty Szydło, która zapowiedziała, że polski rząd nie zmieni stanowiska w sprawie nowelizacji unijnej dyrektywy o pracownikach delegowanych.

"Jednoznacznie potępiam takie podejście i, szerzej, bardzo niepokojącą politykę polskiego rządu, który podważa solidarność europejską, a nawet państwo prawa. Nie jestem jedyny, który tak myśli i to mówi, bo taka jest analiza Komisji (Europejskiej) i naszych partnerów" - powiedział francuski prezydent.

W tym kontekście Macron zaznaczył, że "sam polski prezydent (Andrzej Duda) zawetował dwie reformy wymiaru sprawiedliwości uchwalone przez jego własną partię". "Więc jest się czym niepokoić" - ocenił.

Przypomniał swoje kontakty z przedstawicielami polskich władz: trzy rozmowy z prezydentem Dudą i jedno spotkanie z premier Szydło.

"Ale ja stawiam rzeczy takimi, jakimi one są, publicznie i prywatnie: nie można budować Europy, podważając jej podstawowe zasady. Europa słabnie, w świecie i w oczach jej obywateli, jeśli nie broni dumnie swoich wartości" - powiedział Macron, twierdząc, że nie można tolerować "deptania projektu", jakim jest Unia Europejska.

Podkreślił, że jego stanowisko nie ma nic wspólnego z przeciwstawieniem dwóch bloków: Wschodu i Zachodu. Uznał, że jego niedawne spotkania z przywódcami krajów Europy Środkowo-Wschodniej są dowodem zainteresowania Francji partnerami z tego regionu.

"Polski rząd nie jest rzecznikiem Europy Wschodniej" - powiedział Macron, podkreślając jednocześnie, że "polski naród jest głęboko proeuropejski" i "zaangażowany na rzecz wartości europejskich".

Ubiegłotygodniowa podróż Macrona, podczas której rozmawiał on z przywódcami Austrii, Czech, Słowacji, Rumunii i Bułgarii na temat zmian w unijnej dyrektywie o pracowniach delegowanych, wywołała napięcia dyplomatyczne między Warszawą i Paryżem.

Francuski prezydent komentując w piątek w Bułgarii sprzeciw Warszawy w tej sprawie ocenił, iż Polska stawia się "na marginesie" Europy w "wielu kwestiach". "Polska nie definiuje dzisiaj przyszłości Europy i nie będzie definiować Europy jutra" - mówił.

Premier Beata Szydło odpowiadała mu, że Polska "ani nie jest izolowana w Europie, ani nie jest z nikim skonfliktowana", natomiast "broni swoich praw i swoich racji, tak jak wszystkie pozostałe kraje europejskie".

« 1 »
 • Gość
  31.08.2017 10:35
  Dyletant niech nie poucza. Jak można wybrać takiego gogusia na prezydenta, ale być może Francja już tak nisko upadła.
  doceń 13
 • Krzysiek
  31.08.2017 11:16
  >>Prezydent Francji Emmanuel Macron skrytykował ... politykę polskiego rządu, który - jego zdaniem - "podważa państwo prawa" i "nie jest rzecznikiem Europy Wschodniej".<<
  Ma prawo mieć swoje zdanie i je wypowiadać.
  Ale ciągle niepokoi mnie myśl, że oni sami w to nie wierzą co głoszą - pytanie, DLACZEGO tak wściekle atakują Polskę - budując w świadomości społeczeństwa zachodu kłamliwy obraz Polski?
  Co ten lewicowy zachód planuje wobec Polski? Z Rosją się dogadują, w Polsce podsycają lewicę z po, nowoczesnych i innych do buntu.
  Pytanie, po co im ten negatywny PR dla Polski?
  Może mają jakiś pakt z Rosją o aneksjach? - i przygotowują sobie grunt w społeczeństwie zachodnim, że to będzie słuszne?
 • Gość
  31.08.2017 12:13
  Macron, właśnie stracił pan okazję aby siedzieć cicho.
  doceń 10
 • Gość
  31.08.2017 17:30
  Wyszedł fircyk od makijażystki i gada co mu Angela kazała.....
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama