"Rzeczpospolita": Osoby niebędące sędziami pisały projekty orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego

dodane 01.09.2017 08:29

PAP |

Osoby niebędące sędziami pisały w 2015 r. projekty orzeczeń Trybunału na podstawie umów o dzieło - informuje w piątek "Rzeczpospolita".

"Rzeczpospolita": Osoby niebędące sędziami pisały projekty orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego   Jakub Szymczuk / Foto Gość

"Rzeczpospolita" dotarła do pięciu umów o dzieło, w których szef Biura Trybunału Konstytucyjnego w 2015 r. zleca przygotowanie "projektu orzeczenia". Wykonawcy za swoją pracę otrzymywali 4-10 tys. zł.

W sprawach tych sędzią sprawozdawcą był ówczesny wiceprezes TK Stanisław Biernat. Była też jeszcze przynajmniej jedna umowa innego sędziego.

Wykonawcami nie byli asystenci sędziego, ale inni pracownicy Trybunału, a raz osoba z zewnątrz. Świadczy o tym rachunek wypłaty honorarium w wysokości 4 tys. zł dla prawnika z Instytutu Nauk Prawnych PAN. Do kopii tego rachunku dotarła "Rzeczpospolita".

Jak informuje "Rzeczpospolita", "umowy o dzieło" zobowiązywały wykonawcę do zebrania materiałów i przygotowania projektu orzeczenia wraz z analizą prawną i wnioskami do konkretnej sprawy w ścisłym kontakcie z jej sprawozdawcą.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| "RZECZPOSPOLITA", PAP, PRZEGLĄD PRASY, SĄDOWNICTWO, TK

Przeczytaj komentarze | 4 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 Kopyrda 01.09.2017 15:17
To jest normalne. Projekty, przynajmniej te wstepne, pisza aplikanci. Sedziowie je przegladaja, uzupelniaja, czasami przepisuja i czsami oddaja aplikantom do dalszj przerobki.
Plusów: 1 Gość 01.09.2017 11:55
Niezalogowany użytkownik A kto płacił rachunki ? TK czy Biernat ? Jeśli TK to znaczy, że dopłacano do Biernata .
Plusów: 1 Gość 01.09.2017 10:00
Niezalogowany użytkownik Przyłębskiej nikt z zewnątrz projektów nie pisze - i na tym polega dramat. Że opiera się wyłącznie na własnej główce.
Plusów: 1 Pytanie 01.09.2017 09:18
Niezalogowany użytkownik A kto pisze politykom projekty wystaw?

wszystkie komentarze >