Który z polityków cieszy się największym zaufaniem społecznym?

dodane 01.09.2017 10:49

PAP |

Prezydent Andrzej Duda cieszy się największym (71 proc.) zaufaniem społecznym - wynika z sondażu CBOS. Na kolejnych miejscach są: premier Beata Szydło (56 proc.) i Paweł Kukiz (51 proc.). Liderami rankingu nieufności są szef MON Antoni Macierewicz (55 proc.) i szef PO Grzegorz Schetyna (51 proc.).

Który z polityków cieszy się największym zaufaniem społecznym?   JACEK ZAWADZKI / Foto Gość

CBOS podkreśla, że sierpniowy sondaż przyniósł sporo zmian w notowaniach przedstawicieli sceny politycznej.

Największym zaufaniem Polaków nadal cieszy się prezydent Andrzej Duda. CBOS zwraca uwagę, że aktualne notowania głowy państwa są lepsze od tych, jakie uzyskiwał w całym dotychczasowym okresie pełnienia urzędu. W sierpniu zaufanie do prezydenta deklarowało 71 proc. badanych; nieufność wyrażało 18 proc. respondentów.

Drugie miejsce wśród najczęściej obdarzanych zaufaniem polityków zajmuje premier Beata Szydło. Zaufanie do szefowej rządu nie zmieniło się znacząco od początku lipca i obecnie wynosi 56 proc.; nieufność w stosunku do szefowej rządu wyraża 31 proc..

Trzecim i ostatnim, któremu ufa ponad połowa Polaków, jest lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. Ufa mu 51 proc. respondentów; 20 proc. deklaruje nieufność.

Wicepremierowi szefowi resortów rozwoju i finansów Mateuszowi Morawieckiemu ufa mu 43 proc. badanych, a nieufność wyraża 17 proc.

Prokurator generalny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro otrzymał 42 proc. deklaracji zaufania. Jednocześnie - zwraca uwagę CBOS - niezmiennie pozostaje on politykiem odbieranym kontrowersyjnie i obok sporego zaufania budzi wśród badanych prawie równie dużo negatywnych emocji (40 proc. deklaracji nieufności).

Po 37 proc. deklaracji zaufania zebrało w sierpniu troje polityków rządzącej partii: prezes PiS Jarosław Kaczyński (50 proc. nieufności), szef MSWiA Mariusz Błaszczak (31 proc. deklaracji nieufności), a także minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska (16 proc. deklaracji nieufności).

Politykiem traktowanym z największą nieufnością przez Polaków jest niezmiennie Antoni Macierewicz. W sierpniu nieufność w stosunku do szefa MON wyrażała ponad połowa ankietowanych (55 proc.); 28 proc. wyrażało wobec niego nieufność.

Drugie miejsce na liście polityków najczęściej budzących nieufność zajmuje szef PO Grzegorz Schetyna, któremu nie ufa 51 proc. badanych (23 proc. zaufania). Trzecie miejsce w rankingu nieufności zajmuje lider PiS Jarosław Kaczyński z 50 proc. negatywnych wskazań. Na czwartym miejscu znalazł się lider Nowoczesnej Ryszard Petru, któremu nie ufa 47 proc. respondentów (23 proc. zaufania)

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" (327) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 17-24 sierpnia 2017 roku na liczącej 1009 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| CBOS, PAP, POLITYKA, SONDAŻ

Przeczytaj komentarze | 4 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Jurek 01.09.2017 13:59
Niezalogowany użytkownik Coraz lepiej. Komorowski tez miał kilka miesięcy przed wyborami ponad 70% poparcia.
Plusów: 2 Gość 01.09.2017 11:46
Niezalogowany użytkownik Co to znaczy "przyprawienie komuś gęby "....Tak skutecznie zrobiono to Macierewiczowi i Kaczyńskiemu, że nawet ci, którzy na obrazku ich nie rozpoznają - bez wahania im "nie ufają" . :), zaś w odpowiedzi na pytanie: dlaczego ? Ciiisza.
Plusów: 0 Gościu 01.09.2017 11:43
Niezalogowany użytkownik Dziwne, Kukiz na trzecim miejscu, mówi mądre rzeczy, nie wziął subwencji na swoją partię, ludzie mu ufają, ale przychodzi co do czego, to te same ludzie głosują na PO czy N. Gdzie tu się podziała konsekwencja (o rozsądku nie wspomnę)? A szkoda, bo i ja wiążę z nim nadzieje..
Plusów: 1 Gość 01.09.2017 11:38
Niezalogowany użytkownik Jakiś chory CBOS lub chore społeczeństwo? muzyk Kukiz ma większe zaufanie niż szef MON, który realnie i efektywnie dba o bezpieczeństwo Polski i Polaków?

wszystkie komentarze >