107,6 FM

Życiowy sukces ultrabiegacza Marcina Świerca

Marcin Świerc ze śląskich Lisowic przyznał, że do stukilometrowego biegu pod szczytem Mont Blanc przygotowywał się... całe życie. 1 września był na mecie drugi i jako pierwszy Polak stanął na podium imprezy festiwalu Ultra Trail du Mont Blanc.

Świerc przebiegł dystans w czasie 10:42.49, najszybszy był Amerykanin Hayden Hawks - 10:24.30.

"Wszystko się świetnie poukładało. Byłem dobrze przygotowany, nie miałem na trasie żadnego kryzysu. Nie wymieniano mnie w gronie faworytów, a wynikiem zaskoczyłem sam siebie. A na mecie emocje puściły - skakałem, cieszyłem się jak dziecko" - powiedział PAP zawodnik Salomon Suunto Team.

Około 2000 uczestników biegu ruszyło z włoskiego Courmayeur, przez Champex w Szwajcarii do francuskiego Chamonix.

"Pogoda była paskudna. W wyższych partiach trasy padał śnieg, było około zera stopni. Lepiej biegło się w dolinach. Dobrze, że zdążyłem na metę przed zapadnięciem zmroku, bo biegnący nocą mieli dużo trudniejsze zadanie" - tłumaczył Świerc.

Zawodnik był w Alpach na rekonesansie w lipcu, przed imprezą spędził tam cztery tygodnie aklimatyzując się.

"To nie jest +wyjście po gazetę+, trzeba być naprawdę dobrze przygotowanym. Biegam od 15 lat, ale tak naprawdę przygotowania trwały... całe życie. Satysfakcja jest ogromna, bo w pewien sposób przeszedłem do historii biegów ultra" - wspomniał zawodnik, który za zajęcie drugiego miejsca dostał... sto euro.

Bieg na 100 km był jednym z kilku rozgrywanych podczas festiwalu. Najbardziej prestiżowy dystans wynosił 170 km. Trasa została wyznaczona na średniej wysokości 1700 m n.p.m, ale były odcinki powyżej 2500 m.

"W sumie w imprezie wzięło udział ok. 8 tys. zawodników z ponad 90 krajów. Było sporo Polaków, wielu naszych rodaków dopingowało mnie też na trasie" - poinformował Świerc, który - z powodu problemów językowych organizatorów z jego nazwiskiem - zyskał miano "Polish power".

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama