Sen

dodane 13.10.2017 09:30

ks. Stanisław Gańczorz

W Starym Testamencie sny są postrzegane jako akceptowany fenomen ludzkiego istnienia. Sen Jakuba to przeżycie dla niego ważne, związane z Bogiem. Podobnie i Józef przywiązuje do snów wielka wagę.

Sen   Henryk Przondziono /Foto Gość Ks. Stanisław Gańczorz

W Nowym Testamencie, sen może być objawieniem woli Boga (św. Józef, narodziny Jezusa i ucieczka do Egiptu). Mędrcy ze Wschodu otrzymują we śnie wskazówkę, by nie ufać Herodowi. Święty Mateusz przypomina, że objawienie Boga może mieć formę sennego marzenia.

Sen może być mową duszy, do której przemawia Bóg. Trzeba tu dużej roztropności ponieważ „ proces śnienia odbywa się bez udziału naszej woli”.
Śniący człowiek jest jednocześnie autorem, producentem, kierownikiem sceny, aktorem, scenografem, suflerem oraz publicznością jak też interpretatorem snu.

Oczywiście wnioski, które wyciągam ze snu nie mogą być sprzeczne z całością naszej wiary. Jeśli są sprzeczne – odrzućmy je. W myśl słów św. Pawła – badajcie duchy czy oraz Boga czy złego ducha pochodzą. Czy myślisz, że w czasie snu, całą noc spędzisz w jednym miejscu? Nie. Cały dzień i noc mkniemy w kierunku konstelacji Lwa. Co 12 minut pokonujemy odległości jak z Ziemi do Księżyca, wraz z naszą planetą. A co 6 minut np. drzemki poobiedniej, przemierzamy 100 km wirując wokół jej osi, równocześnie poruszam się po orbicie wokół Słońca – 10.000 km, i mknę z Układem Słonecznym dookoła Drogi Mlecznej 80.000 km i jak to wyżej wspomniałem pędzę z całą Drogą Mleczną w kierunku konstalacji Lwa 150.000 km. Bóg dał nam sen, bo w czasie nocnego odpoczynku mózg wyrzuca niepotrzebne elementy informacji, które (czasem mimowolnie) zbieramy w ciągu dnia.

Noblista Francis Crick, powiada, że sen służy porządkowaniu pamięci i radzi: „prześpij się z nowymi wiadomościami, by nauka poszła łatwiej”.

W czasie snu ciało mamy wyłączone. Poruszają się jedynie gałki oczne. Cały świat ssaków śni w czasie nocnego spoczynku.

Myślę, że to dobrze, że nasze ciało gdy śpi jest bezwładne, żeby snów nie można było wprowadzić natychmiast w życie. Bogu dzięki! Ten cenny mechanizm zabezpiecza nas przed samookaleczeniem lub krzywdą wyrządzoną innym osobom (np. koszmary senne).

Bogu też dziękuję, że wyposażył nas w wewnętrzny zegar, bo bez niego człowiek miałby kłopoty np. rano nie byłbym wstanie się podnieść. Organizm ma się do tego przygotować (rozbudzanie się) np. zwiększyć ciśnienie krwi i tętno.

Życzę dobrego dnia i snu by dobrze wypełniać każdy rodzaj powołania jakim Stwórca nas obdarzył. Szczęść Boże w czasie snu i na jawie.


 

«« | « | 1 | » | »»