Rady archidiecezji po raz pierwszy razem

dodane 14.10.2017 18:12

ks. Sebastian Kreczmański

W czerwcu w parafiach archidiecezji katowickiej odbyły się wybory członków Parafialnych Rad Duszpasterskich. Dzisiaj przewodniczący, ich zastępcy oraz sekretarze spotkali się na dniu jedności. Eucharystii przewodniczył abp Wiktor Skworc.

Rady archidiecezji po raz pierwszy razem   ks. Sebastian Kreczmański /Foto Gość Rady parafialne w archikatedrze

- Spotykamy się w tym gronie po raz pierwszy, by wspólnie zawierzać waszą posługę w radach parafialnych - powiedział abp Wiktor Skworc.

- Wszyscy kochamy Kościół. Codzienne zadania i obowiązki łączymy z zaangażowaniem w nasze wspólnoty parafialne, nieraz z wielkim poświęceniem i oddaniem. Każda miłość potrzebuje jednak powrotu do jej źródła. Źródłem jest Chrystus, który teraz wychodzi nam na spotkanie. Powierzmy mu nas samych i nasze wspólnoty - powiedział ks. Roman Chromy, dyrektor wydziału duszpasterstwa katowickiej kurii do uczestników liturgii.

Metropolita górnośląski, zwracając się do członków rad parafialnych, pogratulował im wyboru i nominacji „za którymi kryje się zaufanie i błogosławione owoce wcześniejszej pracy dla parafii”. - To dzięki ofiarnej obecności we wspólnotach parafialnych, wynikającej ze świadomości odpowiedzialności za Kościół i losy Ewangelii, zostaliście zauważeni, poznani i wybrani - powiedział.

Hierarcha przypomniał zebranym, że ich głównym celem jest „praca na chwałę Bożą i dla dobra Kościoła”. Wskazał, że dla realizacji tego celu ważnym jest słuchanie głosu sumienia, „w którym rozbrzmiewa głos Boga pomagający człowiekowi wybierać między dobrem a złem”.

Abp Skworc zaapelował też do członków Parafialnych Rad Duszpasterskich o odwagę. - Potrzeba odważnych, którzy dają pierwszeństwo słowu Bożemu, którzy upominają się o sprawiedliwość i prawdę - mówił. Dodał także, że poprzez posługę w PRD każdy staje się apostołem, „którego świadectwo życia nie pozostaje bez wpływu na postawę pozostałych członków wspólnot parafialnej”.

Zwracając się do obecnych w kościele kapłanów, metropolita górnośląski powiedział, że są „postawieni na straży winnic”. - Na tej strażnicy nie jesteśmy sami. Jak widać w tej katedrze, mamy wielu sprzymierzeńców - dodał.

Zachęcając do współpracy, abp Skworc mówił, że „istnieje szeroka możliwość inicjatyw, które przy dobrej woli można podjąć, zarówno tych inspirowanych uchwałami II Synodu, jak i programem duszpasterskim Kościoła w Polsce”. - Pośród przybywających wyzwań, najbardziej podstawową sprawą pozostaje budowanie wspólnoty parafialnej w oparciu o udział w Eucharystii - mówił.

Hierarcha wyliczając zadania, jakie stoją przed Parafialnymi Radami Duszpasterskimi zaapelował, by starały się wraz z posługującymi księżmi czynić parafię wspólnotą wspólnot.

- Pozostajemy wspólnotą uczniów Chrystusa, która przemierza drogę ku naszej wspólnej ojczyźnie w niebie. Na tej drodze jesteśmy sobie nawzajem potrzebni - duchowni i świeccy. Pracując wspólnie, współdziałając we wszystkim - jak przystało na chrześcijan - możemy skutecznie zmieniać oblicze tego świata. Jedność jest potężną siłą, o którą rozbijają się nie tylko wrogie systemy i ideologie, ale przede wszystkim siły zła. Źródłem naszej jedności jest sam Jezus Chrystus - mówił abp Skworc.

Kadencja Parafialnych Rad Duszpasterskich trwa pięć lat. W ich skład wchodzą z urzędu ks. proboszcz parafii wraz z wikariuszami. Pozostali członkowie są wybierani spośród zaangażowanych parafian oraz z mianowania. Ich zadaniem jest pomaganie w działalności duszpasterskiej danej wspólnoty parafialnej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ARCHIDIECEZJA KATOWICKA, KATOWICE, RADY PARAFIALNE

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj swój komentarz »

Uwaga! Komentarze do tej dyskusji mogą być dodawane wyłącznie przez osoby zalogowane. Zapraszamy do się lub zapisania.