Mer Ploermel: Polska popiera nas w naszym pragnieniu ochrony krzyża

dodane 29.10.2017 10:00

PAP |

Patrick Le Diffon odpowiedział na propozycję premier Beaty Szydło przeniesienia pomnika papieża Jana Pawła II z bretońskiego miasta do naszego kraju.

Mer Ploermel: Polska popiera nas w naszym pragnieniu ochrony krzyża   Facebook, strona Patrick'a Le Diffon

Dla mera Ploermel propozycja premier Szydło "nie jest zaskakująca". "Jest ona raczej przesłaniem wsparcia niż zamierzonym pragnieniem odzyskania posągu" - powiedział Le Diffon dziennikowi "Ouest-France".

Zgodnie ze środowym orzeczeniem Rady Stanu, najwyższego organu sądownictwa administracyjnego we Francji, z pomnika Jana Pawła II w Ploermel ma zostać usunięty krzyż, gdyż jest "ostentacyjnym symbolem religijnym", który "łamie zasadę świeckości państwa". Monument przedstawia postać papieża pod łukiem, ze szczytu którego wznosi się ogromny krzyż. W sumie pomnik ma ponad osiem metrów wysokości.

Polska premier chce, by rząd podjął starania w celu "ocalenia od ocenzurowania" papieskiego pomnika.

Spór "o krzyż" trwał od 2006 roku, kiedy monument został wzniesiony. Środowe postanowienie Rady Stanu było potwierdzeniem werdyktu sądu administracyjnego w Rennes z 2015 r., który powołał się na obowiązującą we Francji od 1905 r. ustawę o rozdziale Kościoła od państwa. Decyzja jest ostateczna i nie podlega zaskarżeniu.

Na usunięcie krzyża władze Ploermel mają sześć miesięcy. Jeśli tego nie zrobią, cały pomnik będzie musiał zniknąć z przestrzeni publicznej.

Konserwatywny dziennik "Le Figaro" poinformował w piątek, że powodem sporu sądowego był "nie sam pomnik, lecz krzyż nad figurą Jana Pawła II". Skargę do sądu w Rennes wniosła Federacja Wolnomyślicieli w departamencie Morbihan w Bretanii (Libre Pensee du Morbihan).

Federacja Wolnomyślicieli domagała się przeniesienia pomnika na teren niepubliczny i usunięcia z niego krzyża. Dlatego też mer Ploermel rozważa zmianę klasyfikacji miejsca, w którym stoi pomnik, tak by formalnie nie był to teren publiczny.

"Le Figaro" podkreśla, że mer Ploermel "bronił integralności pomnika". Jego zdaniem w przypadku usunięcia krzyża mógłby zostać pozwany przez rzeźbiarza za naruszenie praw autorskich.

Pomnik jest dziełem pochodzącego z Gruzji rosyjskiego rzeźbiarza Zuraba Ceretelego. Monument, jako integralne dzieło, jest chroniony jako własność intelektualna autora. "Le Figaro" zauważa, że Cereteli jest "przeciwny jakimkolwiek zmianom w jego dziele".

Ponadto w ten weekend we Francji zorganizowano na Twitterze akcję hasztag #"Pokaż swój krzyż" (#MontreTaCroix). Dołączają się do niej wszyscy ci, którzy protestują przeciwko usunięciu krzyża.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ADMINISTRACJA, FRANCJA, JAN PAWEŁ II, KULTURA, PAP

Przeczytaj komentarze | 4 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 JAWA25 30.10.2017 18:57
jak mówi Dekalog: nie czyn sobie podobizn
Plusów: 7 Godzilla 29.10.2017 15:13
Niezalogowany użytkownik Nie rozumiem jednego, przecież zanim powstał pomnik, ktoś chyba zatwierdzał projekt? Skoro miał pojawić się w przestrzeni publicznej miasta, to zakładam, że nie była to samowola budowlana, tylko musiały być wydane stosowne zgody itd. Ostatecznie skoro są takie przepisy, artysta mógł zaplanować mniejszy krzyż - co absolutnie Mu nie umniejsza - ewentualnie co się zmieniło, że wcześniej projekt w takim kształcie "przeszedł", a teraz jest problem?
Plusów: 7 Krzysiek 29.10.2017 11:47
Niezalogowany użytkownik >>krzyż, ... jest "ostentacyjnym symbolem religijnym", który "łamie zasadę świeckości państwa".<<
PUSTKA, ... jest "ostentacyjnym symbolem świeckiego państwa", która "łamie zasadę życia narodu".
Plusów: 9 I po sprawie?? 29.10.2017 11:44
Niezalogowany użytkownik Przekształcić tę działkę części tego placu na którym stoi ten pomnik w działkę nie niepubliczną.

wszystkie komentarze >