PiS złożyło projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego

dodane 10.11.2017 13:16

PAP |

W piątek klub PiS złożył w Sejmie projekt ustawy, której celem jest zwiększenie udziału obywateli w procesie wybierania, kontrolowania i funkcjonowania niektórych organów administracji państwowej - poinformowała w piątek rzecznik PiS Beata Mazurek.

PiS złożyło projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego   Karolina Pawłowska /Foto Gość Urna wyborcza

Projekt ustawy dot. zmian w Kodeksie wyborczym dot. wyborów samorządowych zakłada dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast; pierwsza kadencja jest liczona od roku 2018 - poinformował na konferencji poseł PiS Łukasz Schreiber.

"Wsłuchując się w głos pana prezydenta, opozycji, samorządowców nie dzieje się to z zaliczeniem już odbytych kadencji, a pierwsza kadencja jest liczona od roku 2018" - powiedział Schreiber w piątek na konferencji prasowej w Sejmie.

Ponadto, jak mówił, organizacja wyborów przejdzie w ręce Państwowej Komisji Wyborczej. "Nie może być tak, że gmina, wójt, burmistrz, czy prezydent, który zazwyczaj jednocześnie ubiega się o kolejną kadencję, jednocześnie organizuje wybory" - powiedział poseł PiS.

Reforma Państwowej Komisji Wyborczej zakłada wybór 7 sędziów przez Sejm, przy czym największy klub parlamentarny wskazywałby 3 sędziów, 1 wskazałby Trybunał Konstytucyjny a 1 - Naczelny Sąd Administracyjny - powiedział poseł Schreiber. Jak dodał, zmiany weszłyby w życie po 2019 r.

"Reforma PKW jest przez nas postulowana. Ta kompromitacja, która miała miejsce w roku 2014, była chyba oczywista dla wszystkich, ale tak jak mówimy - zmiany są odłożone do po wyborach w roku 2019. Nie mają więc wpływu na wybory samorządowe ani parlamentarne" - powiedział Schreiber.

"Wskutek tych zmian, będzie wybranych nowych 9 przedstawicieli PKW, z czego 1 miejsce dla przedstawiciela TK, 1 dla NSA, 7 wybierze Sejm, przy czym największy klub nie może mieć więcej niż 3" - dodał poseł PiS.

Z kolei poseł Marcin Horała (PiS) dodał, że do PKW będą mogły zostać zgłoszony osoby spełniające wymagania do pełnienia obowiązku sędziego. Jak zaznaczył, będą oni wybierani przez parlament proporcjonalnie do liczebności klubów po uprzednim wskazywaniu przez kluby. Podkreślił, że największy klub nie będzie mógł wskazać więcej niż trzech.

Horała poinformował, że zgodnie z projektem, obecna kadencja PKW wygasłaby wraz z końcem kadencji Sejmu, a wyboru nowej PKW dokonaliby posłowie kolejnej kadencji.

Proponowane przez nas zmiany w prawie wyborczym umożliwiają zarządzenie wyborów samorządowych przed upływem kadencji; przyszłoroczne głosowanie mogłoby się odbyć w październiku, zamiast, jak wynika z obecnych przepisów, 11 listopada - powiedział poseł Schreiber.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, PARTIE, PIS, SAMORZĄD, SEJM, WYBORY

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Melchi 10.11.2017 18:59
Przepraszam Panie Mateo za przesadne sformułowanie, ale pana sedes również jest upolityczniony, bo wszystko na tym świecie jest upolitycznione. Nawet to czy wolno się było Panu urodzić. (Jak wiemy dzisiaj to politycy decydują o tym kto ma prawo żyć poprzez ustawy). A obecna PKW to gruchnęła z niebiosów może co? A może to Pan ją wyczarował? A może to ludzie podczas komuny ją namalowali?
Plusów: 4 Meteo 10.11.2017 14:37
Niezalogowany użytkownik Upolitycznienie PKW zemści się na kraju prędzej czy później.
Plusów: 4 Obywatel 10.11.2017 14:08
Niezalogowany użytkownik "celem jest zwiększenie udziału obywateli w procesie wybierania, kontrolowania i funkcjonowania niektórych organów administracji państwowej". Tratatata. Dlaczego te zmiany nie jest projektem rządowym? No bo tam trzeba by przeprowadzić szerokie konsultacje m. in z organizacjami społecznymi. Przy projekcie poselskim nikt obywateli nie będzie pytał o zdanie. A tak na marginesie czemu tylko "niektórych organów"???

wszystkie komentarze >