"W Niemczech wiedza na temat tej barbarzyńskiej krzywdy jest stanowczo niewystarczająca”

dodane 15.11.2017 15:08

Andrzej Grajewski

Katolicki ordynariusz Berlina abp Heiner Koch podpisał się pod apelem do Bundestagu o wzniesienia w centrum niemieckiej stolicy pomnika upamiętniającego polskie ofiary okupacji niemieckiej w latach 1939-1945.

"W Niemczech wiedza na temat tej barbarzyńskiej krzywdy jest stanowczo niewystarczająca”   corno.fulgur75 / CC 2.0 Dworzec kolejowy przy berlińskim Askanischer Platz (Anhalter Bahnhof)

Uzasadniając ideę postawienie pomnika, sygnatariusze apelu napisali m.in.: „Nie ma prawie żadnej polskiej rodziny, której nie dotknęłaby okupacja niemiecka lat 1939-1945. W Niemczech wiedza na temat tej barbarzyńskiej krzywdy jest stanowczo niewystarczająca”.

Pomnik miałby stanąć na skwerze naprzeciwko przyszłego Centrum Dokumentacji Federalnej Fundacji „Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie” przy Askanischer Platz. Jak napisano w apelu, „jest to stosowne miejsce, by wznieść tu pnący się ku górze, z daleka widoczny znak upamiętnienia w polityczno-symbolicznym centrum niemieckiej stolicy”. Dzięki tej lokalizacji pomnik znalazłby się w symbolicznym centrum miasta i stanowiłoby jego dopełnienie. „Cel, jakim jest polsko-niemieckie pojednanie, podobne do przyjaźni niemiecko-francuskiej, jaką udało się osiągnąć, pozostaje jak dotąd niezrealizowany” - czytamy w apelu. „Nawet narodowosocjalistyczna dyktatura uszanowała Francję jako naród. Polska jako naród miała natomiast zostać zniszczona. Tylko wówczas, gdy o tym nie zapomnimy i gdy nasz drugi wielki sąsiad, Polska, będzie dziś respektowany jako naród w pełni swojej godności i wolności, sąsiedztwo może przerodzić się w przyjaźń” . Pod apelem podpisały się już dziesiątki osób ze świata niemieckiej kultury, polityki oraz niemieckich historyków.

Inicjatorem postawienia pomnika jest niemiecki architekt Florian Mausbach, były przewodniczący Federalnego Urzędu Budownictwa i Planowania Przestrzennego.  

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| POJEDNANIE POLSKO-NIEMIECKIE

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Krzysiek 17.11.2017 17:02
Niezalogowany użytkownik >>polskie ofiary okupacji niemieckiej w latach 1939-1945<<
W propagandowej świadomości przeciętnego Niemca - II wojnę i okupację prowadzili NAZIŚCI, prawomocnie skazani w Norymberdze.
I wojna wg nich - była wojną obronną - prowadzoną u innych i kosztem innych.
W ich oczach - to jest czysty ja łza, naród niewiniątek - wszak w prasie o czyich obozach zagłady piszą?
Plusów: 3 Mariusz 15.11.2017 16:06
Niezalogowany użytkownik Piękny i oczekiwany gest - oby doszedł do realizacji.

wszystkie komentarze >