107,6 FM

Kościół w Polsce nie pomaga?

Ile pieniędzy przekazano na pomoc uchodźcom na Bliskim Wschodzie?

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki przekazał 100 tys. euro na rzecz Caritas Liban na pomoc uchodźcom na Bliskim Wschodzie. To wspólna inicjatywa episkopatów: Polski, Węgier, Słowacji, Chorwacji i Czech - które łącznie na pomoc uchodźcom przeznaczą pół miliona euro.

Uroczystość przekazania finansowego wsparcia odbyła się w siedzibie Konferencji Episkopatu Węgier w Budapeszcie. Inicjatywa jest owocem spotkania przewodniczących episkopatów Europy Środkowo-Wschodniej, które odbyło się w Budapeszcie w drugiej połowie października. 

Jest to jedna z wielu form pomocy, niesionej przez Kościół w Polsce uchodźcom i ofiarom działań wojennych. Funkcjonuje np. program Caritas Polska „Rodzina Rodzinie”. 

« 1 »
 • gośćKA
  05.12.2017 10:53
  Przeczytałam te informację ze wstydem : robić uroczyste "tra-ra" z powodu jałmużny ? Toż to nie powód do chwały, natomiast poniżenie biednego taka "uroczystość"!. "Biedna wdowa" daje dyskretnie, "możni tego świata" w blasku fleszy. To ma być wzorem ? Wstyd.
 • (wujek) Olek
  05.12.2017 11:06
  Polecam zwrócić na to uwagę, że zachodnie banki bojkotują przekazy np. na rzecz Syrii. Ta w moim przypadku, jak przekazałem darowiznę do PL na rzecz Aleppo. Był telefon z banku i była email. Zwróciłem uwagę na to, że akcja wsparta była przez Caritas Polska i przekaz zrealizowano. Tak wygląda wolność w IV. neoliberalnej LBGTQIAZ ... Rzeszy, na byłym zachodzie, w tradycji III. Rzeszy i bolszewii. Obudźcie sie, dopóki możecie!
  doceń 3
 • Kd
  05.12.2017 13:24
  Właśnie że trzeba o tym mówić, ponieważ zarzuca się Polakom bierność wobec uchodźców / imigrantów. Problemem jest nieświadomość oskarżycieli, lub ich zła wola. Aby Polak, aby nie dał się ogłupić, powinien wiedzieć o takich wydarzeniach, jak wspomniany przekaz pieniędzy. Robimy to jako jeden podmiot "Kościół Katolicki w Polsce" i dobrze by było żebyśmy wszyscy (katolicy) o tym wiedzieli i nie dali się wpędzić w niesłuszne kompleksy z powodu "rzekomej bierności". Sam pracuję w edukacji z dziećmi z Ukrainy, znam sprawę ich migracji do Polski, dlatego jestem bardzo wyczulony na niesprawiedliwą ocenę Polski w tej kwestii. A już nie wspomnę o politycznych wydźwiękach ze strony zachodnich mediów, także n.t. Węgier, Słowacji, Czech i Chorwacji, w związku ze wspomnianą problematyką. ...Tak troszkę w innym temacie: Był czas, kiedy zajmowałem się bezdomnymi i uważam, że aby sensownie mówić o przyjęciu imigrantów, każdy opowiadający się za potrzebą uczynienia tego powinien popatrzyć przez pryzmat swoich możliwości i determinacji... i w ramach próby przed przyjęciem imigranta (a jakże! - oczywiście, że do swojego domu..., bo przecież nie gdzieś tam..., niech się Państwo zajmie tym, gdzie...), każdy krzyczący żeby imigranta przyjąć, powinien wcześniej przyjąć do swojego domu kogoś bezdomnego z ulicy. Tak, do swojej łazienki, kuchni, dając mu kąt do spania, ubranie, jedzenie, kłócąc się z nim i walcząc o ty, by zechciał nauczyć się pracować (prosta praca), iść do lekarza, na badania, wyrobić dowód osobisty. Moje doświadczenie wskazuje, że aby sensownie bezdomnemu pomóc, trzeba walczyć o Niego i za Niego, mniej więcej od 1.5 roku do 2 lat. Sprawdzisz się w takim boju - przyjmiesz także imigranta i sobie z tym poradzisz. Jeśli natomiast tylko i wyłącznie krzyczysz, że trzeba imigrantów przyjąć, to zacznij coś konkretnego robić, żebyś to właśnie ty mógł go przyjąć, lub połącz siły z sąsiadami, znajomymi, Rodziną. Jeśli sprawisz, że bezdomny stanie na nogi, to bez obaw - będziesz w stanie (pod każdym względem) żyć pod jednym dachem z imigrantem, pomagając mu nawet jeśli jest z tak odrębnej kultury, jaką jest kultura Islamska.
  doceń 18
 • Batrahe
  05.12.2017 13:50
  Nie słyszałam zarzutu, że Kościół w Polsce nie pomaga.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama