Niemcy chcą powołać pełnomocnika do spraw antysemityzmu

dodane 18.12.2017 06:54

PAP |

Szef MSW Niemiec Thomas de Maiziere opowiedział się w niedzielę, w związku z falą ekscesów skierowanych przeciwko Żydom i państwu Izrael, za powołaniem pełnomocnika rządu do spraw antysemityzmu. Podczas demonstracji w zeszłym tygodniu palono izraelskie flagi.

"Uważam, nie tylko w związku z ostatnimi wybrykami, że należy ustanowić pełnomocnika do spraw antysemityzmu" - powiedział de Maiziere w wywiadzie dla niedzielnego wydania "Bilda" - "Bild am Sonntag" (BamS).

Szef resortu zaznaczył, że utworzenie takiego stanowiska zaproponowała komisja niezależnych ekspertów przy ministerstwie. "Każde antysemickie przestępstwo to o jedno przestępstwo za dużo i ponadto hańba dla naszego kraju" - powiedział polityk CDU.

De Maiziere wyjaśnił, że ma na myśli także wzrastającą liczbę pogardliwych uwag o Żydach, niewybredne dowcipy i dyskryminujące Żydów zachowanie. "Nie można dopuścić do tego, by w Niemczech znów doszło do rozpowszechnienia wrogości wobec Żydów" - zaznaczył minister. De Maiziere powiedział, że policja powinna interweniować, gdy w miejscu publicznym palona jest flaga państwowa jakiegoś kraju.

W zeszłym tygodniu, podczas demonstracji przeciwko decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela, w Berlinie i kilku innych niemieckich miastach doszło do antyżydowskich ekscesów. Uczestnicy demonstracji palili izraelskie flagi i skandowali antyżydowskie i antyizraelskie hasła.

Antysemickie wybryki potępił rząd Niemiec. Rzecznik rządu Steffen Seibert oświadczył: "Podczas demonstracji w czasie weekendu skandowano antysemickie hasła, palono izraelskie flagi, obrażano w sposób haniebny państwo Izrael i Żydów. To powód do wstydu, gdy na ulicach niemieckich miast tak często okazywana jest nienawiść wobec Żydów. Niemcy mają szczególne zobowiązania wobec Izraela i wszystkich osób wyznania mojżeszowego".

Ambasador Izraela w Niemczech Jeremy Issacharoff wezwał niemieckie władze do wydania zakazu publicznego palenia flag państwowych.

Rada Centralna Żydów w Niemczech zaapelowała z kolei do organizacji muzułmańskich o bardziej zdecydowane przeciwstawienie się przejawom antysemityzmu w gminach muzułmańskich. Szef Rady Josef Schuster zwrócił uwagę, że wielu imamów podsyca nastroje antysemickie.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOREKTA, NIEMCY, PAP, RASIZM, RZĄD

Przeczytaj komentarze | 6 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 kskiba19 18.12.2017 21:58
Aha, więc nie tyle palono, co muzułmanie palili? Tak oto semici semitom, no i którzy są antysemici?
Plusów: 1 Adamigo 18.12.2017 21:25
Niezalogowany użytkownik Niemcy chcą powołać pełnomocnika do spraw antysemityzmu. Na siedzibę jego urzędu proponuję obrać Norymbergę. A w logo mógłby być wpisany kryształ na tle rozgwieżdżonego nieba.
Plusów: 1 gosc 18.12.2017 15:54
Niezalogowany użytkownik To pewnie z powodu poczucia zagrozenia ze strony polskich "antysemitow" od paru lat wciaz rosnaca liczba francuskich Zydow wyjezdza (glownie) z coraz bardziej islamskiej i tolerancyjnej ;-) Francji do Izraela...
Plusów: 1 Gość 18.12.2017 14:34
Niezalogowany użytkownik "Rada Centralna Żydów w Niemczech zaapelowała z kolei do organizacji muzułmańskich o bardziej zdecydowane przeciwstawienie się przejawom antysemityzmu w gminach muzułmańskich. Szef Rady Josef Schuster zwrócił uwagę, że wielu imamów podsyca nastroje antysemickie".

Jak myślisz, dlaczego to niemieccy Żydzi zwrócili się z tym apelem właśnie do niemieckich muzułmanów a nie do "antysemickich" Polaków?
Gość 11:16 ma rację: brak zdecydowanej interwencji sił porządkowych niemieckiego państwa (podobnie jak podczas kryształowej nocy) powoduje, że (tym razem) muzułmanie poczynają sobie tam coraz śmielej... Analogia jest oczywista.

wszystkie komentarze >