Szymański dla "Rz": W Radzie UE poprą nas nie tylko Węgry

dodane 21.12.2017 06:59

PAP |

Węgry nie podzielają przekonania, że sprawa reform w Polsce powinna być rozwiązywana przez procedurę sankcyjną; to nie jest jedyny kraj, który ma dystans do takich planów na forum Rady Europejskiej - mówi "Rzeczpospolitej" minister ds. europejskich Konrad Szymański.

Szymański dla "Rz": W Radzie UE poprą nas nie tylko Węgry   Jakub Szymczuk / Foto Gość Minister Konrad Szymanski

Szymański pytany, czy uruchomienie przez Komisję Europejską art. 7 traktatu UE to nie dowód porażki polskiego rządu w ostatnich dwóch latach, zapewnia: "Pilnujemy, by sprawa nie wpływała na inne procesy polityczne".

"Proszę zauważyć, że na przykład w sprawie Brexitu osiągnęliśmy pełną ochronę polskich interesów" - podkreśla minister. I dodaje: "Porażką byłoby załamanie relacji na linii Warszawa -Bruksela. Udaje nam się tego uniknąć, ponieważ obie strony rozumieją wagę tej sprawy".

Na pytanie: "W jaki sposób Polska chce przekonać inne kraje UE, aby nie zatwierdzały wniosku KE", odpowiada: "Jesteśmy gotowi do prezentowania ustalonej argumentacji prawnej w sprawie reform podjętych przez rząd i prezydenta". "Z uwagą wysłuchamy opinii innego rządu" - zapewnia minister.

Polityk przekonuje przy tym, że art. 7 traktatu nie jest procedurą sankcyjną. "Jej finałem jest tylko i wyłącznie stwierdzenie przez Radę UE istnienia naruszenia wartości Unii Europejskiej. Opinia publiczna jednak przygląda się tej sprawie i jestem pewien, że już dziś buduje to niemal nieznaną do tej pory w Polsce nieufność wobec projektu integracji. Prawo i Sprawiedliwość jest częścią proeuropejskiej większości w Polsce. Ta sprawa powinna być dziś zmartwieniem dla każdego Europejczyka - w Warszawie i w Brukseli w tym samym stopniu" - mówi Szymański.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, KE, ORGANIZACJE, PAP, PRAWO, TRAKTAT, UE

Przeczytaj komentarze | 8 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Mariusz 21.12.2017 22:51
Niezalogowany użytkownik Którego nieba? Unijnego? Za to niebo dziękujemy!
Plusów: 0 Darek 21.12.2017 20:27
Niezalogowany użytkownik I Czechy mają swojego Tuska w Brukseli.
Plusów: 2 DNA 21.12.2017 14:41
Niezalogowany użytkownik Kłamstwo jest karalne. A KE i UE na czele z panem T kłamią w sprawie Polski i poświadczają nieprawdę... w takim razie ich trzeba ukarać. Tak wygląda totalitaryzm nowo sowiecki
Plusów: 5 jurek 21.12.2017 10:51
Niezalogowany użytkownik Aniby kto poprze poza Wegrami? Białoruś przecież nie należy do UE

wszystkie komentarze >