107,6 FM

Szymański dla "Rz": W Radzie UE poprą nas nie tylko Węgry

Węgry nie podzielają przekonania, że sprawa reform w Polsce powinna być rozwiązywana przez procedurę sankcyjną; to nie jest jedyny kraj, który ma dystans do takich planów na forum Rady Europejskiej - mówi "Rzeczpospolitej" minister ds. europejskich Konrad Szymański.

Szymański pytany, czy uruchomienie przez Komisję Europejską art. 7 traktatu UE to nie dowód porażki polskiego rządu w ostatnich dwóch latach, zapewnia: "Pilnujemy, by sprawa nie wpływała na inne procesy polityczne".

"Proszę zauważyć, że na przykład w sprawie Brexitu osiągnęliśmy pełną ochronę polskich interesów" - podkreśla minister. I dodaje: "Porażką byłoby załamanie relacji na linii Warszawa -Bruksela. Udaje nam się tego uniknąć, ponieważ obie strony rozumieją wagę tej sprawy".

Na pytanie: "W jaki sposób Polska chce przekonać inne kraje UE, aby nie zatwierdzały wniosku KE", odpowiada: "Jesteśmy gotowi do prezentowania ustalonej argumentacji prawnej w sprawie reform podjętych przez rząd i prezydenta". "Z uwagą wysłuchamy opinii innego rządu" - zapewnia minister.

Polityk przekonuje przy tym, że art. 7 traktatu nie jest procedurą sankcyjną. "Jej finałem jest tylko i wyłącznie stwierdzenie przez Radę UE istnienia naruszenia wartości Unii Europejskiej. Opinia publiczna jednak przygląda się tej sprawie i jestem pewien, że już dziś buduje to niemal nieznaną do tej pory w Polsce nieufność wobec projektu integracji. Prawo i Sprawiedliwość jest częścią proeuropejskiej większości w Polsce. Ta sprawa powinna być dziś zmartwieniem dla każdego Europejczyka - w Warszawie i w Brukseli w tym samym stopniu" - mówi Szymański.

« 1 »
 • refleksja
  21.12.2017 09:18
  Mit Grupy Wyszehradzkiej legł w gruzach. Czechy najostrzej skrytykowały bezprawie i niesprawiedliwość w Polsce.
  doceń 6
 • Gościówa
  21.12.2017 10:46
  Ciekawe? To dlaczego komisarz z Czech najbardziej parła do zastosowania artykułu 7 ? Kłamstwo PIS sięga nieba.
 • jurek
  21.12.2017 10:51
  Aniby kto poprze poza Wegrami? Białoruś przecież nie należy do UE
  doceń 5
 • DNA
  21.12.2017 14:41
  Kłamstwo jest karalne. A KE i UE na czele z panem T kłamią w sprawie Polski i poświadczają nieprawdę... w takim razie ich trzeba ukarać. Tak wygląda totalitaryzm nowo sowiecki
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najczęściej komentowane