MON: Transseksualizm nie będzie przeszkodą, by służyć w wojsku

dodane 03.01.2018 15:45

PAP |

Transseksualizm nie będzie już powodem do stwierdzenia niezdolności do służby wojskowej - przewiduje projekt rozporządzenia ministra obrony opublikowany przez Rządowe Centrum Legislacji.

MON: Transseksualizm nie będzie przeszkodą, by służyć w wojsku   Gnesener1900 / CC-SA 3.0 Siedziba MON przy ul. Klonowej w Warszawie

Poprzednie rozporządzenie z 2004 r. utraciło moc z początkiem bieżącego roku w związku z nowelizacją ustawy o powszechnym obowiązku obrony. Projekt - dzięki zmianom w orzecznictwie o zdolności do służby - ma także zapewnić "płynne formowanie brygad Wojsk Obrony Terytorialnej", której żołnierze pełnia służbę czynną.

Projektowane rozporządzenie ma ponadto dostosować przepisy do wytycznych raportu Europejskiej Komisji przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji (ECRI) na temat Polski. Raport - jak przypomniano w uzasadnieniu - "zawierał szereg szczegółowych zaleceń wobec władz Polski, które powinny zostać zrealizowane przed kolejną procedurą monitoringową ECRI".

"Komisja poleciła przygotowanie i przedłożenie parlamentowi projektów przepisów lub nowelizacji istniejących regulacji w celu zagwarantowania w polskim prawie równości i godności osób LGBT we wszystkich sferach życia. Analiza aktualnego stanu prawnego wskazała, iż dla realizacji wskazanych przez Komisję celów niezbędna jest zmiana zapisów dotyczących orzekania o zdolności do czynnej służby wojskowej, które w dotychczasowym brzmieniu wymieniają jako schorzenie/ułomność powodującą niezdolność do czynnej służby wojskowej transseksualizm" - podkreślono w uzasadnieniu.

W załączniku do poprzedniego rozporządzenia transseksualizm występował w tej samej rubryce co obojnactwo. W projekcie transseksualizmu już nie ma.

"Jestem bardzo pozytywnie zdziwiona, że PiS w tej kwestii stara się postępować zgodnie z trendami, jakie obowiązują w UE" - powiedziała PAP Anna Grodzka, współfundatorka fundacji Trans-Fuzja, która przed kilku laty występowała w tej sprawie do MON. "To jest dopiero projekt, nie wiadomo, jaki będzie efekt końcowy. Mam nadzieję, że to prawo, które przeciwdziała dyskryminacji grupy osób, zostanie uchwalone" - dodała Grodzka.

Projekt zawiera również zapis umożliwiający wykonywanie przez wojskowe pracownie psychologiczne badań psychologicznych na rzecz wojskowych komisji lekarskich. Ma to pozwolić na oszczędności, ponieważ za badania zlecone wojskowym pracowniom wojskowe komisje lekarskie nie będą musiały płacić komercyjnym podmiotom zewnętrznym. Autorzy argumentują też, że wojskowe pracownie psychologiczne jako jednostki organizacyjne MON zapewniają właściwą ochronę informacji wrażliwych dla resortu oraz osób badanych.

O projekcie jako pierwszy napisał portal defence24.pl, który przypomniał także, że transseksualiści służą już w Bundeswehrze.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| MON, OBRONNOŚĆ, PAP, PRAWA CZŁOWIEKA, PRAWO

Przeczytaj komentarze | 19 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 9 Gość 07.01.2018 16:55
Niezalogowany użytkownik Kobiety są zwykle bardziej wytrzymałe od mężczyzn, zużywają mniej energii na wykonanie tej samej pracy. Są natomiast bardziej wrażliwe i oczywiście nie do każdej pracy się nadają.
Plusów: 1 MaćkoBogdaniec 07.01.2018 15:00
Niezalogowany użytkownik Jesteś żołnierzem,że wiesz co jest wojsku potrzebne? Żołnierzowi na polu walki najbardziej potrzebny jest zespół cech niezbędnych do przetrwania: trzeźwy umysł do właściwego postrzegania sytuacji i duża wytrzymałość fizyczna do szybkiej zmiany miejsca i przenoszenia dużych ciężarów. Kobiety np sporadycznie spełniają te warunki bo fizycznie są słabsze. Co do wszelkiej maści pokrzywieńców problem polega na tym,że znakomita większość żołnierzy nie ma ochoty być celem podrywu i obiektem pożądania. Coś co nazywa się lgbt nie ma też u normalnych mężczyzn dość poważania aby chcieć dla tego czegoś ryzykować życie na polu walki. Zniewieściałość nie jest cechą oczekiwaną u żołnierza.
Plusów: 18 Gość 04.01.2018 12:03
Niezalogowany użytkownik do wojska wcale łatwo nie jest wstąpić http://www.wojskowe.info/jak-zostac-szeregowym/
Plusów: 1 Wojtek 04.01.2018 09:25
Niezalogowany użytkownik Zamiast ".. powiedziała PAP Anna Grodzka, współfundatorka...", powinno chyba być ".. powiedział PAP Anna Grodzka, współfundator ..."

wszystkie komentarze >